Ekonomi

Adel Kalemcilik ilk dokuz ayda 409,9 milyon TL kâr elde etti

 

Adel Kalemcilik ilk dokuz ayda 409,9 milyon TL kâr elde etti

 

Türkiye’de kırtasiye denildiğinde ilk akla gelen ve gelenek haline gelen Adel Kalemcilik, ticari ve finansal açıdan sürdürülebilirliği odağına alan stratejik iş planlarıyla büyümeye devam ediyor. Bu yılın üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan şirket, geçen yılın aynı dönemine göre net kârda 9 kat, net satışlarda ise 2,3 kat artış elde etti. Adel Kalemcilik bu kapsamda yılsonunda 1,7 milyar TL net satış hedefliyor.

Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye üreticisi Adel Kalemcilik, 2023 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Öte yandan dokuz aylık mali tablolara bakıldığında Adel Kalemcilik, net kâr oranını bir önceki yıla göre artırarak güçlü performansını daha da yukarıya taşıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre 9 kat artarak 409,9 milyon TL’ye ulaştı. Net satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre 2,3 kat artış elde eden şirket, 1.657,5 milyon TL’lik net satışıyla da dikkat çekiyor. Adel Kalemcilik’in brüt karı %266 artışla 957,5 milyon TL’ye, brüt kar marjı 21 puan artışla %58’e, FAVÖK marjı ise 19 puan artışla %39’a yükseldi. Tüm bu olumlu gelişmelerin sonucunda geçen yılın aynı döneminde 4,9 olan Net Borç/FAVÖK oranı, 2023 yılının ilk dokuz ayında 0,9 oldu.

 

Dalgalı ekonomik konjonktürde disiplinli mali yönetim ve aktif risk yönetimiyle büyümesini sürdüren Adel Kalemcilik, yılsonunda net satışlarda yüzde 90 büyüme sağlamayı hedefliyor ve yılı yüzde 50 brüt kâr marjıyla tamamlamayı hedefliyor. %55 aralık. BIST-100 endeksinde işlem gören Adel Kalemcilik hisseleri yılın ilk dokuz ayında 4,6 kat arttı.

 

“Yıl sonu net ciro hedefimiz 1,7 milyar TL”

Adel Kalemcilik Genel Müdürü Oğuz Uçanlar finansal performanslarının beklentilerinin üzerinde olduğunu belirtti. Uçanlar konuya ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü: “Artan maliyetlerle birlikte rekabetçi fiyat politikamızı ve alternatif satış kanallarımızı, tüketici ihtiyaçları ve satın alma gücündeki değişiklikleri dikkate alarak değerlendiriyor, ürün portföyümüzü şekillendiriyor, buna göre ticari aksiyonlar alıyor ve işimizin sağlıklı büyümesine odaklanıyoruz. 2023 yılının üçüncü çeyreğindeki finansal sonuçlarımız, güçlü performansımızı daha da yukarılara taşıdığımızı gösteriyor. Yıl sonu sonuçlarımızda başarılı performansımızı sürdürmeyi öngörürken, 1,7 milyar TL civarında net ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

2023’te 18 milyon temettü ödemesi yapıldı

Kurulduğu günden bu yana yerli üretim yapan ve son 15 yıldır düzenli olarak temettü ödeyen Adel Kalemcilik, uzun vadede güvenilir, yatırımcısını üzmeyen bir hisse senedi grafiğine sahip.  15 yılda yaklaşık 225 milyon TL temettü ödeyen şirket, bu yıl yaklaşık 18 milyon TL temettü ödeyerek dağıtılan toplam temettü tutarını 238,6 milyon TL’ye çıkardı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu