Haber

ABD Temsilciler Meclisi Rashida Tlaib’in İsrail’e yönelik eleştirisini kınadı

ABD Temsilciler Meclisi, Filistin asıllı ilk Müslüman kadın üye olan Rashida Tlaib’in “İsrail’e yönelik eleştirileri kınamak” amacıyla sunduğu kararı kabul etti.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Rich McCormick’in Tlaib’in İsrail karşıtı söylemlerini kınamak amacıyla sunduğu karar tasarısı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylandı.

Tasarı, 188 “hayır” oyuna karşılık 234 “evet” oyu ve 4 “çekimser” oyu ile kabul edildi.

Söz konusu tasarıda, Temsilciler Meclisi’nin Filistin asıllı tek üyesi olan Tlaib, “7 Ekim’den bu yana yanlış telaffuzlar yaymak ve İsrail Devleti’nin yıkılması çağrısında bulunmakla” suçlanıyor.

“Filistin halkı harcanamaz”

Tlaib, oylama öncesinde Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bunu söylemek zorunda kaldığımıza inanamıyorum. Filistin halkı gözden çıkarılamaz. Biz de herkes gibi insanız.” söz konusu.

Elindeki fotoğrafı Temsilciler Meclisi üyelerine gösteren Tlaib, “Büyükannem de diğer tüm Filistinliler gibi hayatını özgür ve onurlu bir şekilde yaşamak istiyor.” dedi.

Tlaib, eleştirilerinin her zaman İsrail hükümetine ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“İnançları ve etnik kökenleri ne olursa olsun insanların hayatlarını kurtarmak için bu parlamentoda konuşmak tartışmalı olmamalı. Filistinli ve İsrailli çocukların çığlıkları benim için farklı değil. Filistinli çocukların çığlıklarının neden farklı göründüğünü anlamıyorum sana mı? Ortak insanlığımızı kaybedemeyiz.”

Oy vermek ne anlama geliyor?

ABD’de Temsilciler Meclisi üyelerine sunulan “sansür” kararlarının herhangi bir yaptırımı bulunmuyor.

Temsilciler Meclisi üyeleri bu tasarıyı onaylayarak, mahkum edilen üyenin görüşlerine karşı olduklarını ifade etmiş oluyorlar.

Kınama kararı tek başına mahkum edilen üyenin komitelerdeki görevini etkilemez.

Sosyal medya platformundaki paylaşımında “Ya şimdi ateşkesi destekleyin ya da 2024’te bize güvenmeyin.” Sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu