Ekonomi

TZOB: Aynı marka ürünlerde yüzde 32 fiyat farkı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ankara halkının temel tüketim kalemlerinden seçilen aynı marka ve adetteki 6 ürünün 6 farklı pazardaki fiyatları üzerine araştırma yaptı.

Araştırma sonucunda belirli markaların paketlediği ürünlerin fiyatlarının pazardan pazara büyük farklılık gösterdiği görüldü. Buna göre aynı ürün ve gramajın fiyatlarında yüzde 32’ye varan farklar kaydedildi.

Aynı markanın farklı marketlerdeki aynı gramajdaki fiyatları değerlendirildiğinde sütte yüzde 32, beyaz peynirde yüzde 27, zeytinyağında yüzde 24,7, kuru fasulyede yüzde 18,4, kuru fasulyede yüzde 17,9 değişim olduğu görüldü. şekerde yüzde 17,2, kırmızı mercimekte ise yüzde 17,2.

FİYAT TAVANI İÇİN ÇAĞRI

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tüketiciler, ürünleri yüksek fiyatla sattığını gördükleri marketlerden alışveriş yapmaktan kaçınmalıdır. Tüketicilerin alışveriş yaparken marketler arası değişen fiyatları dikkate alması ve fiyat araştırması yapması önemlidir. Yüksek fiyat farkının önüne geçebilmek için tavan fiyat uygulamasına geçilmesi gerekiyor. Yüksek fiyatlara ilişkin yapılan kontrollerin sayısı artırılmalı, insanlarımız karşılaştığı yüksek fiyatları ilgili makamlara şikayet etmelidir.”dedi.

EN YÜKSEK FİYAT FARKI TURUNCU’DA

Bayraktar, ocak ayında üretici ile piyasa arasındaki en yüksek fiyat farkının yüzde 404,2 ile portakalda görüldüğünü açıkladı. Piyasadaki 42 ürünün 29’unda artış, 13 üründe ise düşüş yaşandı. Ocak ayında piyasada fiyatı en fazla artan ürün ise yüzde 34,7 ile yeşil fasulye oldu.

NArenciye ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARI DEVAM EDİYOR

Narenciye üreticilerinin sorunlarının devam ettiğini belirten Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Portakalda rekoltenin yüksek olması ve talebin yeterli olmayışı fiyatların düşmesine neden oldu. Üretimin yoğun olduğu turunçgillerde bu üretim döneminde de sorunlar bitmiyor. Erken limon hasadında yaşanan pazarlama sorunu, hasat olgunluğuna ulaşan mandalina, portakal ve diğer ürünlerde devam ediyor. Artan üretime karşılık beklenen talebin yeterli olmaması nedeniyle inşaat bölümünde kaldı. Narenciye üreticileri bu yıl emeklerinin karşılığını alamadı. Bazı üreticiler ağaçlarını kesmeye devam ediyor. “Pazar bulamayan birçok üretici, personel giderlerini karşılayamıyor, ürünlerini tahsil edemiyor.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu