Ekonomi

Merkez bankaları, COVID-19, Rusya – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investng.com – Haftaya ana faiz oranlarını 50 baz puan artırması beklenen Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) toplantıları damga vuracak. Bu beklenti piyasaları nispeten sakin tutuyor. Amgen, Horizon Therapeutics için 26 milyar dolarlık bir ihalede ayakta kalan son isim olurken, Microsoft, Azure hizmetlerini satmaya yönelik büyük bir anlaşmanın parçası olarak Londra Borsası’nda işlem görüyor. Londra Borsası Grubu) hisse satın alacak. Çin’in COVID-19 vakalarının sayısı patlayarak yerel varlıkları ve petrol fiyatlarını vuruyor gibi görünüyor.

İşte 12 Aralık Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Yeni bir parasal sıkılaştırma turu

ABD ve Avrupa’daki merkez bankaları toplantılarının damgasını vurduğu ve küresel finansal koşulların yeniden sıkılaşmasına yol açması muhtemel bir haftaya perde aralanıyor.

Fed’in , son dört toplantısının her birinde 75 baz puanlık dört faiz artırımının ardından Çarşamba günü hedef aralığını 50 baz puan artırarak %4,5’in üst sınırına yükseltmesi bekleniyor. Perşembe AMBile birlikte BoEve İsviçre Ulusal BankasıAynı yönde adımlar da atabilir.

Önümüzdeki altı ayda bir durgunluk kaçınılmaz görünse de İngiltere ekonomisiBoE’nin bu hafta faiz oranlarını artıracağına dair şüpheler, Kraliçe Elizabeth’in cenazesinden sonraki ayda beklenenden daha iyi bir toparlanma gösteren verilerle muhtemelen ortadan kalkacak.

2. Amgen, Horizon anlaşmasına odaklandı

Sanofi(NASDAQ: SNY), ilaç üreticisi Horizon Therapeutics (NASDAQ: HZNP), Amgen (NASDAQ:) için açılan ihaleden çekileceğini duyurdu. AMGN ) teklif veren tek şirket olarak. Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) zaten faizini çekmişti.

Bazı tahminlere göre 26 milyar dolardan fazlaya mal olan anlaşma, Amgen’in şimdiye kadarki en büyük anlaşması olacak ve yıllık gelirini yılda 4 milyar dolara kadar artırabilir.

Horizon, nadir görülen otoimmün ve akut enflamatuar hastalıklar için ilaçlar geliştirir. En çok satan ilacı, tiroid göz hastalığını tedavi etmek için kullanılan Tepezza’dır. Haberlerde, Amgen hisseleri ön pazarda %3,1 düşerken Horizon hisseleri %14 yükseldi.

3. Hisse senetleri yükseldi – Rivian, Mercedes ile sözleşmesini askıya alırken Microsoft, LSE’yi çengelledi

Fed toplantısı öncesi birçok katılımcının temkinli davranmasıyla işlem hacminin zayıf olması beklense de ABD borsalarının hafif yükselişle açılması bekleniyor.

Dow Jones58 puan, S&P 500%0,3 ve Nasdak 100 %0,4 arttı. Üç büyük nakit endeksi geçen hafta, Fed’in sıkılaştırmaya önceden düşünülenden daha uzun süre devam edeceği ve Fed fon faiz oranının %5’in üzerine çıkacağı korkuları arasında %1,4 ile %2,1 arasında geriledi.

İlgilenebilecek diğer hisse senetleri arasında London Stock Exchange Group’un (LON: LSEG) Microsoft %4 hisse almaya hazırlanıyor (NASDAQ: MSFT ) dahildir. Azure lideri Scott Guthrie’nin anlaşmanın bir parçası olarak bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak koltuğa oturması bekleniyor.

Ayrıca, Mercedes ile ortaklaşa Avrupa’da elektrikli kamyonet üretimine başlama projesini askıya alan Rivian (NASDAQ: RIVN ) dikkat çekecek isimler arasında yer alıyor. Rivian’ın hisseleri pazar öncesi %5 düşerken, Mercedes (ETR: MBGn) %0,7 kaybetti.

4. Çin’in COVID-19 gerilimi artıyor

Yetkililerin ülkede ateş nedeniyle kliniklere başvurularda büyük artış olduğunu açıklamasının ardından Çin borsa endeksleri yuanonunla düştü.

Sayılar; Sağlık hizmetleri üzerindeki baskının arttığına dair kapsamlı kanıtlarla birlikte, öfkelerini Komünist Partiye ve kişisel olarak Devlet Lideri Xi Jinping’e yönlendiren kitlesel protestolara yanıt olarak hareketlilik üzerindeki kısıtlamaların hafifletilmesinden bu yana COVID-19’un ne kadar hızlı yayıldığını gösteriyor.

Partinin İngilizce yayın yapan The Global Times’a göre, Pekin’deki ateş klinikleri Pazar günü bir hafta öncesine göre 16 kat artışla 22.000 kişiyi kabul etti. Diğer basında çıkan haberlerde, hastanelerin önünde uzun kuyruklar olduğu, kuryelerin hastalanması nedeniyle teslimat hizmetlerinin aksadığı ve devlet medyasının insanları ciddi bir şekilde hasta olmadıkça acil tıbbi yardım hattını aramamaya çağırdığı belirtildi.

5. Petrol fiyatları Çin’deki haberlerin etkisiyle düşerken, Citi iddialarını düşürdü

Ham petrol fiyatları, Çin’in önümüzdeki altı ay için ülkenin büyüme görünümü hakkında şüphe uyandıran COVID-19 haberlerine yanıt olarak 13 ayın en düşük seviyesini test etti. Citigroup analistleri gelecek yıl için ortalama ham petrol tahminlerini %10 düşürerek varil başına 80 dolara indirdi.

Bu durum; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Batı’nın belirlediği tavan fiyat karşılığında Rusya’nın petrol üretimini azaltabileceği yönündeki uyarılarına gölge düşürdü. Bu sonun ardından yaşanan ilk gelişmeler, yüksek navlun bedellerini ödemeye hazır alıcı bulmakta zorlanan Rusya’nın ihracatının büyük bir bölümünde ağır indirimlere gidilmesine neden oldu.

WTIvadeli işlemler %0,8 düşüşle 70,43 dolardan işlem gördü. brentÖrneğin düşüşle 75,47 dolardan alıcı buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu