Ekonomi

İki Alman devinde işten çıkarmalar başladı

Alman lastik ve otomobil parçası üreticisi Continental, 2025’ten itibaren yıllık 400 milyon euro tasarruf planı kapsamında otomotiv bölümünde binlerce kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Continental’den yapılan açıklamada şirketin 2025’ten itibaren yıllık 400 milyon euro maliyet tasarrufu sağlamayı planladığı belirtildi.

Bunu başarmak için şirketin işten çıkarmalar da dahil olmak üzere tüm birimleri ve tüm seviyeleri kapsayan geniş bir yelpazede önlemler geliştirdiği belirtilirken, işten çıkarmaların kesin sayısının henüz belli olmadığı vurgulandı.

Continental’in otomotiv bölümünden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Philipp von Hirschheydt, konuya ilişkin değerlendirmesinde, otomotiv bölümünün rekabet gücünü güçlendirmek için tedbirlerin önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle tüm fonksiyon ve süreçlere baştan bakıyoruz. Verimliliği ve etkinliği önemli ölçüde artırmak için satışlardan araştırma ve geliştirmeye, üretime açık fikirlilikle.” .” ifadesini kullandı.

ALMAN BASINI: 5 BİN 500 CİVARINDA OLABİLİR

Alman basınında yer alan haberlerde Continental’in otomotiv bölümünde planlanan işten çıkarma sayısının 5.500 civarında olabileceği ve bunların 1.100’den fazlasının şirketin Almanya’daki 30 lokasyonunda gerçekleşeceği iddia edildi.

Grubun 2022 sonu itibarıyla 57 ülkede 200 bin kişiye istihdamı bulunuyor.

VOLKSWAGEN, ÇALIŞAN MALİYETLERİNİ YÜZDE 20 AZALTMAYI PLANLIYOR

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in, 2026 yılına kadar 10 milyar avroluk tasarruf ve maliyet azaltma tedbirleri kapsamında idari çalışanların istihdamını azaltabileceği belirtildi.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın, Volkswagen marka yöneticisi Thomas Schaefer ile insan kaynakları yöneticisi arasında şirket içi VW podcast’ini temel alan haberinde, Volkswagen Grubu’nun 2026 yılına kadar personel maliyetlerini 5’te 1 oranında azaltmayı planladığı belirtildi.

Volkswagen’de hem marka hem de Volkswagen Grubu çalışanları dahil olmak üzere yaklaşık 40 bin idari çalışanın istihdam edildiği haberde, milyarlarca avroluk tasarruf konusunda çalışma kuruluyla görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Söz konusu görüşmelerin Ekim 2023’te başladığı hatırlatılan haberde, Volkswagen Grubu’nda ana Volkswagen markasına yönelik performans programına ilişkin görüşmelerin gelecek yıla kadar uzayabileceği belirtildi.

Volkswagen, Haziran 2023’te kârlılığı artırmaya yönelik bir program duyurdu.

Volkswagen Grubu, 19 Avrupa ülkesinde ve Amerika, Asya ve Afrika’da 10 ülkede 115 üretim tesisiyle yaklaşık 676 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Öte yandan otomotiv sektörü temsilcileri, son dönemde kapsamlı bir teknolojik dönüşüm yaşayan Alman otomotiv şirketlerinin, sera gazı emisyon kısıtlamaları ve Çin ve ABD rekabetinden olumsuz etkilendiğini belirtiyor.

Alman otomotiv şirketlerinin dizel araçlarda emisyon hilesi yapması dizel araç satışlarına büyük darbe vurdu ve Alman şirketlerine olan güveni derinden sarstı.

Ayrıca son yıllarda otomobil sektöründe çığır açan teknolojilerin Çin ve ABD’den geldiği gerçeği de Alman kamuoyunda tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu