Ekonomi

Bridgewater, teknoloji savaşının ortasında ABD’de listelenen Çin hisse senetlerinden çıktı

Dünyanın en büyük hedge fonlarından biri olan Bridgewater Associates, en son düzenleyici başvurularına göre ABD’de listelenen Çinli şirketlere olan riskini önemli ölçüde azalttı. Bu hamle, küresel teknoloji savaşının şiddetlendiği ve Çin’in ekonomik zorluklarının derinleştiği bir dönemde geldi.

Mart sonu itibarıyla yaklaşık 197 milyar doları yöneten hedge fonu, geçen yılın haziran ayında Çin’den çekilmeye başladı. Bu stratejik değişiklik, Bridgewater’ın getirilerinin azalması ve ABD Merkez Bankası’nın Çin’in genişleme çabalarının aksine daha sıkı para politikaları uygulamasıyla ortaya çıktı. Bunu takiben MSCI Çin Endeksi üçüncü çeyrekte %3’lük bir düşüş yaşadı. NasdaqGolden Dragon Endeksi %1,6’lık mütevazı bir kâr bildirdi.

New York’ta bir gecede yayınlanan ayrıntılı 13F dosyasında Bridgewater, 30 Eylül itibarıyla ABD’de listelenen 10 Çinli şirketi tamamen elden çıkardığını duyurdu. Bu kuruluşlar arasında XPeng, Li Auto (NASDAQ:) LI ), HutchMed ve BeiGene gibi önemli isimler. Ayrıca Bridgewater, önde gelen yarı iletken şirketleri TSMC ve Micron’daki tüm varlıklarını sattı.

Firma ayrıca elektrikli araç üreticisi Nio, e-ticaret platformu PDD Holdings, finansal hizmetler sağlayıcısı Lufax Holdings, restoran şirketi Yum China, konaklama operatörü H Group ve seyahat acentesi Trip.com dahil olmak üzere bir dizi başka şirkete olan yatırımlarını da azalttı.

Stratejik değişiklikler arasında Bridgewater’ın, büyüme zorlukları yaşayan ve kârsız pazarlardan çıkan Singapur merkezli e-ticaret kümesi Sea Ltd’den çekilmesi de vardı. Bu hamle, küresel fonların Çin pazarlarından çekildiği daha geniş bir trendle uyumlu; Çin’deki konut krizi sırasında uluslararası yatırımcılar Çin’in kara piyasasından 10,9 milyar dolar çekti.

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Washington ile Pekin arasında gelişen jeopolitik manzaraya ilişkin görüşlerini paylaştı. Dalio, LinkedIn’de paylaştığı bir makalede, askeri çatışma ihtimali düşük olsa da ağır bir ekonomik ve teknolojik çatışmanın kapıda olduğunu öngördü.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu