Ekonomi

Hollanda’da protesto yapan yüzlerce çevre aktivisti gözaltına alındı

“Yok Olma İsyanı” adlı çevre grubunun organizasyonuyla bir araya gelen yüzlerce kişi, polisin müdahalesine rağmen kente giriş olan A12’nin son kısmını kapatarak bağlantı yollarında trafiğin aksamasına neden oldu.

Petrol, kömür ve doğalgaz kullanımına son verilmesini talep eden göstericiler, hükümetin fosil yakıt politikasını eleştirdi.

“Fosil yakıt sübvansiyonlarına son verin”, “İklim dolu” ve “Çocuklarım için buradayım” yazılı pankart ve pankartlar taşıyan göstericiler, yolda oturma eylemi düzenledi.

Göstericiler, hükümet fosil sübvansiyonlarını kaldırana kadar yolları kapatmaya devam edeceklerini belirtti.

Çevre aktivisti Yolanda Schuur, yaptığı açıklamada fosil sübvansiyonlarının sona ermesini talep ettiklerini söyledi.

Fosil sübvansiyonlarına son verilmesinin henüz gerçekleşmediğine dikkat çeken Schuur, “Fosil sübvansiyonları yılda yaklaşık 46,5 milyar avro değerinde. Aşamalı sonlandırma planının geçen yılın sonunda Temsilciler Meclisi’ne sunulması gerekiyordu. ama biz hala bekliyoruz.” söz konusu.

İklim krizinin giderek kötüleştiğini vurgulayan Schuur, “Yeniden A12 ana yoluna çıkıp fosil sübvansiyonları kaldırılıncaya kadar orada oturacağız.” dedi.

Protestonun yapıldığı yerin “gösteri yasaklı alan ilan edildiği” uyarısında bulunan polis, eylemin başlamasından 45 dakika sonra eylemcilere müdahale etmeye başladı.

Polis, uyarılara rağmen Meclis ve çevresine giden yolu bırakmayan yüzlerce kişiyi gözaltına alarak, halk otobüsleriyle alandan uzaklaştırdı.

Lahey kentinin girişindeki A12 yolunun son bölümünü 9 Eylül 2023’te yolu kapatarak 35 kez kapatan Yokoluş İsyanı grubunun eyleminde yaklaşık 2 bin kişi gözaltına alındı.

Yaklaşık bir ay boyunca her gün uyguladıkları yol ablukası, Temsilciler Meclisi’nin çoğunluğunun, fosil endüstrisine verilen sübvansiyonların kademeli olarak kaldırılması yönünde çağrıda bulunan bir önergeyi kabul etmesiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu