Ekonomi

Türkiye’de 500 TL ve 1000 TL banknota ihtiyaç var mı? Prof. Dr. Özgür Demirtaş yanıtladı: Yahu var

Yüksek enflasyonist ortam nedeniyle Türk Lirası değerini kaybederken, tedavüldeki banknotların (en büyük banknokt 200 TL) yetersiz kaldığı pek çok dile getirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan dün Plan Bütçe Komisyonu’nda konuya ilişkin soruya yanıt vermiş ve 500 TL ve 1000 TL’lik banknotlara ihtiyaç olup olmadığının teknik analizler sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş da sosyal medya paylaşımında 500 TL ve 1000 TL’lik kâğıt paraya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Plan Bütçe Komisyonu’nda soruldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan dün Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu’nda soruları yanıtlamıştı.

Komisyonda 500 TL ve 1000 TL’lik banknotlara ihtiyaç duyulup duyulmadığına yönelik soruya Karahan, bu kapsamda küpür kompozisyonunu farklı göstergelerle takip ettiklerini ifade etmişti.

Üst banknotlara ihtiyaç olup olmadığının teknik analizler sonucu ortaya çıktığını belirten Karahan, bu konuda birimlerin çalıştığını söylemişti.

Prof. Dr. Demirtaş da topa girdi

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, TCMB Başkanı Demirtaş’ın sözlerini alıntılayarak 500 TL ve 1000 TL’lik banknota ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Demirtaş, X (Twitter) hesabından “Yahu var, aaaaaa artık” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Asgari ücret üzerinden bakılırsa…

2009 yılında net asgari ücret 527,13 TL olarak uygulanıyordu. Yani bir asgari ücreti bankadan çektiğinizde elinize en fazla 2 adet 200 TL’lik banknot geliyordu. Gerisi ise 100, 20 ve 5 TL’lik kâğıt paralarla tamamlanıyordu. Ocak 2024 itibarıyla asgari ücret net 17 bin 2 TL. Maaşınızı 200 TL’lik banknot olarak aldığınızda elinize 85 adet 200 TL’lik kâğıt para geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu