Haber

Türkiye Protestan Baptist Kiliseleri Başpiskoposu: Filistin’de Osmanlı dönemindeki huzur ve sükunet bugün de yaşanmalı

Türkiye Protestan Baptist Kiliseleri Başpiskoposu Ertan Çevik, Osmanlı döneminde Filistin’de yaşanan huzur ve sükunetin bu günlerde de yaşanması gerektiğini belirterek, iki kardeşin torunları olan savaş için dua ettiklerini belirtti. İbrahim Peygamber dursun.

Dünyanın gündemi İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaş ve İsrail’in özellikle Gazze’de sivillere yönelik saldırıları sonucu yaşanan trajediyle çalkalanıyor. Türkiye’deki Protestan Baptist Kiliseleri Başpiskoposu ve Buca Protestan Baptist Kilisesi Papazı Ertan Çevik, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bölgede sivillere yönelik saldırı ve katliamların bir an önce durmasını beklediklerini anlatan Çevik, savaşın yarattığı acı ve trajedinin en çok saf insanları etkilediğini vurguladı. Osmanlı döneminde bölgede barış ve huzur ortamının etkili olduğunun altını çizen Çevik, Hz. İbrahim’in oğulları İsmail ve İshak’ın torunları olan iki kardeş kavmin barışı için dua ettiklerini ve barış için dua ettiklerini ifade etti. Bölgedeki saldırıların ve çatışmaların bir an önce durdurulması.

Osmanlı Yahudileri de korudu

Osmanlı Devleti’nin varlığı boyunca tüm halkları koruduğunu ve 1400’lü yıllarda İspanya’daki zulümden kaçan Yahudileri de kucakladığını belirten Ertan Çevik, Osmanlı döneminde Filistin bölgesinde de barışın etkili olduğunu ve barış ortamının hala devam etmesi gerektiğini söyledi. bugün deneyimlendi. Çevik, “1948’de İsrail Devleti kurulduğunda burada çoğunlukla Filistinliler ve Osmanlı tebaası Müslümanlar yaşıyordu. Osmanlı döneminde, Selçuklu döneminde, Selçuklu döneminden önce, Roma döneminde bu bölgede barış hakimdi. İmparatorluk.İncil ve Tevrat’a baktığımızda o bölgenin birçok yerinde Yahudiler vardı. Sinagogları vardı. Yahudiler de Anadolu’da yaşıyordu. Osmanlı İmparatorluğu İspanya’dan kaçan Yahudilere sahip çıktı. Baktığımızda Osmanlı Devleti, mağdur, mazlum, evsiz ve zor durumda olan tüm millet ve halklara her zaman sahip çıkmıştır.O bölgede de Osmanlı Devleti “Zamanla huzur ortamına kavuşmayı diliyoruz” dedi.

İki kardeş kabileye vurgu

Arapların ve Yahudilerin iki kardeş Peygamber kabilesinden geldiğini belirten Çevik, “Aslında baktığımızda atamız İbrahim’dir. Hz. İbrahim Peygamber’in cariyesi Hacer’den doğan İsmail Peygamber vardır. 12-13 yaşlarındaydı, İshak Sara’dan doğmuştu, İsmail başka bir bölgeye gitmiş, Hacer’le birlikte gönderilmiş, İshak kalıyor, baktığınızda bunlar aynı babanın iki oğlu, biri büyük oğlu İsmail, diğeri küçük oğlu İshak, akrabadırlar ve aynı babadan büyümüşler, millet olmuşlar, soy olmuşlar, dilleri birbirine yakın, bunu selamlaşmalarından bile anlıyoruz. “Kardeşler arasında savaşın aslında bir nedeni olmamalı. Dileğimiz Osmanlı dönemine döndüğümüzde Kudüs ve çevresinde bir valiliğimizin, kaymakamlığımızın, askerimizin olması. 100 yıl öncesine kadar Osmanlılar tarafından huzur ve sükunet içinde yönetiliyordu” dedi.

“Avrupa suçluluk psikolojisi yaşıyor”

Filistin halkının Türkiye’yi umut olarak gördüğünü belirten Ertan Çevik, “Filistin halkı tek umut olarak güçlü Türkiye Devleti’ni görüyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğini talep ediyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da barışın sağlanması ve kararlılığın sağlanması için elinden geleni yapıyor. Yıllardır bu İsrail-Filistin sorununda sınırlar.” Hem Birleşmiş Milletler’de hem de Türkiye’de basın açıklamalarında barışın sağlanması için büyük çaba ve çaba harcıyor. Avrupa’nın sessiz kalmasının nedeni çok açık. Avrupa, İkinci Dünya Savaşı’nda 6 milyondan fazla Yahudiyi öldürdü ve yok etti. .ve bu yüzden bunu Yahudilere borçlu. Suçluluk psikolojisi. Mesela Almanya’da bir kişi İsrail’e tepki anlamında rastgele bir şey söylüyorsa o kişiye Nazi damgası vuruluyor. Biz Türkiye olarak Yahudilere ya da herhangi bir halka rastgele bir zarar vermedik; Biz soykırım yapmadık, tam tersine 1492’de İspanya’dan gelen Yahudileri, 2. Dünya Savaşı’nda Avrupa’dan gelen Yahudileri kucakladık. Dualarımız Filistin’deki bu acıların bitmesi, bu savaşın bitmesidir. Sivillerin, Yahudilerin, Arapların, Filistinlilerin, sivillerin ölmemesini, çocukların ölmemesini istiyoruz. Biz kilise olarak bunlar için her zaman dua ediyoruz” dedi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu