Ekonomi

TC Energy boru hattı hisselerini Yerli gruba satıyor

CALGARY, Alberta – Kuzey Amerika’nın önde gelen enerji şirketlerinden TC Energy Corporation (TSX, NYSE: TRP), Prince Rupert Gas Transmission Holdings Ltd. şirketindeki hisselerini ve Prince Rupert Gas Transmission Limited Partnership (PRGT) şirketindeki sınırlı ortaklık paylarını Nisga’a Nation ve Western LNG’ye satmak üzere bağlayıcı bir anlaşma imzaladı. TC Energy’nin bir iştiraki olan PRGT, British Columbia’da bir doğal gaz boru hattı projesi geliştirmektedir.

Bu işlem, TC Energy’nin 2024 sonrası yıllık net sermaye harcamalarını 6 ila 7 milyar dolar arasında tutma, varlık değerini en üst düzeye çıkarma ve bilançosunu güçlendirme yönündeki stratejik öncelikleriyle uyumludur. Bu anlaşma aynı zamanda şirketin enerji projelerinde Yerli ortak mülkiyetine olan bağlılığının da altını çiziyor. TC Energy Başkanı ve CEO’su François Poirier, Yerli topluluklar, müşteriler ve Batı Kanada Sedimanter Havzası (WCSB) için faydaların yanı sıra Kanada doğal gaz ihracatı yoluyla küresel emisyonların azaltılmasının altını çizdi.

Anlaşma, TC Energy’nin boru hattı projesinin sorunsuz bir şekilde devredilmesini sağlamak için geçiş hizmetleri sağlamasını ve geliştirme çalışmalarının bu yıl içinde yapılmasını içeriyor. Kesin anlaşmalara ve alışılagelmiş kapanış koşullarına tabi olan satışın 2024 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması öngörülmektedir. Satıştan elde edilecek ilk gelirin TC Enerji için önemli olması beklenmiyor, ancak şirket projenin nihai yatırım kararına ve ticari işletmeye bağlı olarak ek ödemeler alabilir.

TC Energy, Kuzey Amerika’da enerjinin güvenli bir şekilde taşınması, üretilmesi ve depolanmasına odaklanan 7.000’in üzerinde bir ekiple faaliyet göstermektedir. Şirketin hisseleri hem Toronto hem de New York borsalarında TRP sembolü altında işlem görmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu