Ekonomi

S&P ve Nasdaq enflasyon verileriyle yükselişe hazırlanıyor

S&P 500 ve Nasdaq’ın, Federal Rezerv tarafından faiz oranlarında olası bir erken indirime işaret eden enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Pazartesi günü işlem seansına hafif kazançlarla başlaması bekleniyor. Ticaret Bakanlığı Cuma günü, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin Şubat ayında %0,3 oranında arttığını bildirdi. Bu, ekonomistlerin beklediği %0,4’lük artıştan daha azdı.

Enflasyondaki bu düşüş faiz indirimi spekülasyonlarının artmasına neden olurken, CME Group’un FedWatch aracı Haziran ayına kadar en az 25 baz puanlık bir indirim olasılığını %66 olarak gösterdi ki bu oran veri açıklanmadan önce %55’ti. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD enflasyon verilerinin merkez bankasının beklentileri doğrultusunda olduğunu ve Fed’in bu yılki potansiyel faiz indirimleri için görünümünün değişmediğini öne sürdü.

Bu beklentilere rağmen, piyasa katılımcıları Fed’in Mayıs ayı politika toplantısında mevcut faiz oranlarını koruyacağını öngörüyor. GLOBALT Investments’ta kıdemli portföy yöneticisi olan Thomas Martin, faiz indirimi beklentisi olsa da verilerden ve Fed’den gelen karışık sinyallerin piyasayı bekleme durumunda tuttuğunu ifade etti. Martin, Fed’in Haziran ayında faiz indirimine gitmeyebileceğini ancak yıl boyunca üç faiz indirimi yapabileceğini öngörüyor.

Piyasa öncesi işlemlerde, düşük faiz oranlarından faydalanma eğiliminde olan çoğu mega büyüme hissesi mütevazı artışlar kaydetti. Microsoft (NASDAQ:MSFT), Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) ve Amazon.com (NASDAQ:AMZN) hisseleri %0,2 ile %0,5 arasında artış gösterdi.

Bu hisselerdeki olumlu hareket, S&P 500’ün ilk çeyrekteki %10,16’lık yükselişinin ardından ikinci çeyrek için olumlu bir başlangıca katkıda bulunarak 2019’dan bu yana en önemli kazancına işaret ediyor. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması da 40.000 kilometre taşına yaklaşarak son kapanışta ilk kez bu seviyeye ulaşmasına %1’den daha az bir mesafe kaldı.

Wall Street’in son dönemdeki kazançları, yapay zekaya duyulan heyecan, güçlü kazanç raporları ve enflasyonun ekonomik bir gerilemeyi tetiklemeden yavaşladığı “yumuşak iniş” umudundan kaynaklandı. Ancak, 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi %4,237’ye yükseldi ve bu da hisse senedi fiyatları üzerinde bir miktar baskı oluşturdu.

Ayrıca, yatırımcılar S&P Global’in Mart ayı nihai imalat PMI raporunun TSİ 9:45’te ve Mart ayı ISM imalat PMI raporunun TSİ 10:00’da açıklanmasını bekliyor.

Piyasa açılışı öncesinde, Dow e-minis 4 puan ya da %0,01 oranında hafif bir düşüş yaşarken, S&P 500 e-minis 3,5 puan ya da %0,07, Nasdaq 100 e-minis ise 23,25 puan ya da %0,13 oranında yükseldi.

Micron Technology (NASDAQ:MU) ve Marvell Technology (NASDAQ:MRVL) gibi yonga üreticileri de sırasıyla %1,3 ve %0,7 artışla kazanç elde etti.

Havayolu sektöründe Spirit Airlines (NYSE:SAVE), jetlerinin motorlarındaki operasyonel sorunlar nedeniyle International Aero Engines’ten 2024 sonuna kadar aylık kredi alacağını açıklamasının ardından hisselerinin %3,3 oranında yükseldiğini gördü.

United Parcel Service (NYSE:UPS), FedEx’ten (NYSE:FDX) devraldığı Birleşik Devletler Posta Servisi için birincil hava kargo sağlayıcısı olacağını açıkladıktan sonra hisselerinde %1,9’luk bir artış yaşadı.

Buna karşılık, AT&T (NYSE:T) hisseleri, yaklaşık 73 milyon mevcut ve eski hesabı potansiyel olarak etkileyen bir veri ihlaline ilişkin devam eden bir soruşturma nedeniyle %2,6 oranında düştü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu