Ekonomi

SLB ChampionX’i 7,8 Milyar Dolara Satın Aldı, Evercore ISI Olumlu Yorum Yaptı

SLB (SLB) Salı günü yaptığı açıklamada, küçük rakibi ChampionX’i (CHX) sadece hisseleri içeren ve toplam değeri 7.75 milyar dolar olan bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu.

Bu işlem, firmaların operasyonlarını optimize ettiği ve üretim ve fiyat belirleme ile ilgili sorunları ele aldığı Kuzey Amerika enerji endüstrisindeki daha büyük bir birleşme ve satın alma modelinin bir parçasıdır.

Bu satın alma SLB’nin 2016 yılında Cameron International’ı 14.8 milyar dolara satın almasından bu yana gerçekleştirdiği en büyük satın alma ve şirketin bir hafta içinde gerçekleştirdiği ikinci satın alma.

Bir önceki yıl Patterson-UTI Energy ve NexTier Oilfield Solutions’ın 5,4 milyar dolar değerinde bir şirkette birleşmesine benzeyen anlaşma, SLB’nin ürün yelpazesini petrol üretimi için kimyasallar ve kuyular için mekanik kaldırma sistemleri ile geliştirmeyi amaçlıyor.

Evercore ISI analistleri hazırladıkları bir raporda, “Bu anlaşma, şirketin petrol çıkarma ve kuyuların gelişmiş geri kazanım aşamalarında müşterilerinin verimliliğini artırmasına olanak tanıyacak” dedi.

“Ayrıca, istikrarlı ve genişleyen küresel petrol üretimi pazarına katılımını artıracak ve SLB’nin getirilere odaklanma ve daha az sermaye kullanma stratejisine de uyacak” diye devam ettiler.

ChampionX’in yatırımcıları her bir hisseleri için 0.735 SLB adi hisse senedi alacaklar, bu da hisse başına 40.59 $’a denk geliyor ve ChampionX’in en son kapanış hisse fiyatına göre %14.6’lık bir artışı temsil ediyor.

Salı günü işlemlerin açılışında CHX hisseleri %8,8 oranında artarken, SLB hisseleri %2,3 oranında azaldı.

Petrol sahaları için en iyi hizmet sağlayıcısı, satın almadan sonraki ilk üç yıl içinde vergi öncesi yıllık 400 milyon dolar tasarruf öngörüyor ve işlemi 2024 sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

Birleşmeden sonra ChampionX’in hissedarları SLB’nin tedavüldeki toplam hisselerinin yaklaşık %9’una sahip olacak. Ayrıca SLB, önümüzdeki iki yıl içinde hissedarlarına 7 milyar dolar dağıtmayı taahhüt etti ve 2024 yılına kadar hissedarlarına sağladığı getiriyi 3 milyar dolara çıkarmayı planlıyor.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu