Yaşam

Sanatın Karanlık Tarafını Yansıtan Tüm Sevdiklerini Kaybeden Depresyondaki Sanatçı Alfred Kubin

Depresyonun karanlık koridorlarında yürüyen ama bu süreci sıra dışı sanat eserlerine dönüştüren bir dahi: Alfred Kubin. Tüm sevdiklerini kaybettikten sonra tuvale olan tutkusunu katlayan, kabuslarla gerçeği çizimlerinde buluşturan bu sanatçının hikayesi sizi içine çekecek.

Kimi zaman tüyler ürpertici, kimi zaman düşündürücü bu eserlerle tanışmaya hazırsanız Alfred Kubin’in göz kamaştırıcı ve karanlık dünyasına davetlisiniz. ?

Kaynak: bir

1877’de doğan Alfred Kubin’in hayatı bir dizi tuhaf ve talihsiz olayla doluydu.

Annesinin erken ölümü ve ardından gelen intihar girişimi onu derinden etkilese de bu karanlık dönemlerde bile sanata olan tutkusu canlı kaldı.

Eserlerinde fantastik yaratıklar ve harika dünyalar çizen Kubin, Almanya’nın en tanınmış sanatçılarından biri oldu.

Başarılı olduğu dönemde nişanlısını tifüsten kaybetme gibi acılar yaşadı.

Babasının ölümünün de eklenmesiyle ruh halindeki dalgalanmalar arttı ancak bu dönemde Ekspresyonist üsluba yönelerek ‘Öteki Taraf’ adlı romanını yazdı. Ekspresyonizm sanatına gerçekçi bir doku kazandırdı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında sanatı bırakmak zorunda kaldı ancak savaştan sonra mesleği yeniden yükselişe geçti.

Memleketi Avusturya onu ulusal bir duruşla onurlandırdı.

Hayatı boyunca tanınmış Alman sanatçılar ve kitap illüstratörleriyle işbirliği yaptı.

Cadı

Bu eserinde bir hanımefendinin etrafında dönen figürlerle insanın iç gücünü resmetmiştir. Hanımefendi bir ağacın tepesinde orkestra şefi gibi poz verirken, ağaçtan sarkan figürler de ona eşlik ediyor.

Binici

‘Atlı Kadın’ adlı çiziminde sallanan atın yan eyerinde oturan bir kadını tasvir ediyor. Çiziminde baskı ve zorbalık temasını işliyor.

Herkes İçin Bir Kadın

Bu çalışma Alfred’in karmaşık cinsel yaşamını konu alıyor. Çizimde elleri ve ayakları bağlı mutsuz bir kadın ve yanında goril benzeri varlıklar yer alıyor.

Doğum

Alfred bu eseri Berlin’de ilk standını açtığı yıl çizmişti. Çizimde, kafatasına benzeyen kafasıyla, sanki bebekleri sudan çekiyormuş gibi görünen canavar bir yengeç gösterilmektedir. Çelişkili ve umutsuz bir dünya yaratmayı amaçlıyor.

Endişe

Bu eserde Alfred, uçurumdan atlamaya çalışan bir adamı ve onu aşağı çeken şeytani bir varlığı tasvir ediyor. Burada da kaygı ve kaygı ana temalardır.

Zayıf

Senfoni

Yumurta

Alfred Kubin, 1906’dan 1959’daki ölümüne kadar Avusturya’da münzevi bir yaşam sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu