Haber

Paşinyan: Bakü’nün tutumu ne olursa olsun Erivan barış gündeminden yana

Ermenistan Başbakanı Nikol PaşinyanErmenistan parlamentosunda yaptığı konuşmada, AzerbaycanErmenistan’ın tutumu ne olursa olsun, Ermeni tarafının bölgedeki barış gündemine bağlı kalacağını söyledi.

Paşinyan, “Barış gündeminden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Bu çok önemli bir vurgu çünkü bizim siyasi vizyonumuzdur ve barışın bir amaç olmadığı anlayışıyla barış gündemini ilan ettik. Tek taraflı bir süreç, Azerbaycan’ın mantığına göre değil, bizim mantığımıza göre. Ancak örneğin Azerbaycan barış gündeminden çekilirse, “Bu bizim vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmez. Böyle bir durumda tam tersine vurguyu güçlendirmek, daha derin ilişkiler ortaya koymak, daha fazla argüman sunmak gerekebilir.”söz konusu.

2022’de Erivan ve Bakü, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda gelecekteki bir barış anlaşmasını görüşmeye başladı. Mayıs 2022’nin sonunda Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin Azerbaycan’ın Sovyet sınırları içerisinde, yani Karabağ ile birlikte egemenliğini tanımaya hazır olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu