Sağlık

Öpücük. Dr. Cenk Melikoğlu bilgilendiriyor: Erkeklerde meme büyümesi (jinekoma) tedavisinde son trendler

Op.Dr. Cenk Melikoğlu, erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) hakkında şu bilgileri verdi:

Erkeklerde görülen normal meme büyümesine “jinekomasti” diyoruz. Özellikle yaz aylarının sonlarında rahatsız edici bir durum. Çoğu durumda meme büyümesine neden olan durum yağ dokularıdır. Biz buna yalancı jinekomasti diyoruz. En çok şikayet edilen noktalar özellikle yaz aylarında tişört ve tişört giyildiğinde meme görüntüsünün dikkat çekmesi ve spor yapılmasına rağmen sarkmaların kaybolmamasıdır. Bu nedenle erkekler sorunu gizlemek için daha bol kıyafetler giyiyor ve zaman zaman akranları tarafından zorbalığa maruz kalabiliyorlar.

Op.Dr. Cenk Melikoğlu, erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) hakkında şu bilgileri verdi:

Hem göğüs hem de tüm vücut muayene edilmeli

Ergenlik çağının başlangıcında ve yaşlılıkta jinekomasti görülmesi doğal ve normal bir durum olarak kabul edilebilir. Bu iki durumda jinekomasti herhangi bir işleme gerek kalmadan doğal olarak iyileşebilmektedir. Ancak 1 yıldan fazla süre geçmesine rağmen herhangi bir iyileşme olmazsa kalıcı sonuçlar için tedavi planlanmalıdır. Toplumda jinekomastinin görülme sıklığı artma eğilimindedir. Neredeyse her üç erkekten birinde bu şikayetlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Jinekomastinin (erkeklerde meme büyümesi) kesin nedeni ortaya konulamamaktadır. Ergenlik döneminde aşırı kilo alımı, besinlerle alınan hormonlar, tıbbi kontrol olmadan alınan besin takviyeleri bu oluşumun nedenleri olarak gösterilmektedir. Bunun dışında nadir görülen organ yetmezlikleri ve bazı ilaçlar da erkeklerde meme büyümesine neden olabilir. Bunu açıklığa kavuşturmak için sonografik inceleme çok değerlidir. Ayrıca hem göğüslerin hem de tüm vücudun detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilmesi, gerekiyorsa ek analizlerle nedeninin ortaya çıkarılması gerekir.

Lazer Liposuction ile tedavi daha kolay: Kalıcı sonuçlar elde ediliyor

Günümüzde yağ aldırma (liposuction) tekniklerindeki ilerlemeler ve lazer, vazo ve J-plazma yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kliniğimizde sıklıkla kullandığımız bu yeni yöntemlerle (lazer, vazor, J-Plazma) birlikte jinekomasti tedavisinde liposuction tekniği altın standart işlemdir.

İzsiz Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Muayene sonrasında çoğu hastada evre 1 ve evre 2’de jinekomasti olduğu için izsiz yağ aldırma bu evrelerde yeterli ve faydalı bir yöntem olabilir. Liposuction yönteminde
İşlem ciltteki milimetrik deliklerden yapıldığından belirgin bir iz kalmaz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu