Ekonomi

Lufthansa, AB incelemesinin ortasında ITA hissesi teklifinde kararlı

Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın, İtalyan devlet havayolu şirketi ITA’nın %41 hissesini satın alma teklifiyle ilgili olarak Avrupa Birliği antitröst düzenleyicilerinin endişelerine yanıt olarak ek tavizler sunması beklenmiyor. Satın alma, özellikle uzun mesafeli uçuşlar üzerindeki potansiyel etkisi nedeniyle AB’nin incelemesi altındaydı.

Alitalia’nın halefi ITA’nın bir kısmını devralmayı hedefleyen havayolu, düzenleyici endişeleri gidermek için üç teklifte bulundu ancak müzakerelerin mevcut durumu hakkında yorum yapmayı reddetti. Geçtiğimiz ay Lufthansa, ITA’yı iki yıl süreyle United Airlines ve Air Canada ile mevcut ortak girişimine tam olarak entegre etmemeyi önerdi. Bu, AB’nin endişelerini hafifletme çabasının bir parçasıydı, ancak konuya aşina kaynaklara göre o zamandan bu yana teklifte önemli bir değişiklik yapılmadı.

Ortak girişim düzenlemesine ek olarak Lufthansa, Almanya, Belçika, İsviçre ve Avusturya’ya yönelik bazı rekabetçi ITA kısa mesafeli rotalarını sürdürmeyi teklif etti. Ayrıca, rekabeti korumak amacıyla Milano Linate havaalanındaki 40 slotu easyJet (LON:EZJ) ve Volotea taşıyıcılarına bırakmayı kabul etti.

AB’nin endişeleri öncelikle anlaşmanın hem kısa hem de uzun mesafeli uçuş hizmetlerini ve ITA’nın Milano-Linate havalimanındaki güçlü konumunu nasıl etkileyebileceğine odaklandı. AB’nin rekabet otoritesi olarak görev yapan Avrupa Komisyonu’nun Haziran 2024 sonuna kadar anlaşmayı onaylama ya da engelleme konusunda bir karar vermesi planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu