Ekonomi

Kanada Merkez Bankası Başkanı Rogers, küresel değişimler nedeniyle yüksek faiz oranlarının devam edeceği konusunda uyardı

Kanada Merkez Bankası’nın kıdemli başkan yardımcısı Carolyn Rogers, küresel ekonomideki yapısal dönüşümler, artan hükümet borçları ve jeopolitik riskler nedeniyle sürekli yüksek faiz oranları konusunda uyardı. Dhe, dünyada devam eden uyum sürecinin esnekliğe çok az yer bıraktığını vurguladı. Kanadalıların bu değişikliklere yanıt olarak harcama ve kredi alışkanlıklarını değiştirdiklerini belirtti.

Rogers, baby boomer kuşağının tasarruftan harcamaya geçmesi gibi yapısal değişikliklerin Kanadalıların ipotek yenilemeleri üzerindeki etkisi konusunda uyardı. Enflasyon kontrolü kapsamında ani ve istikrarı bozucu adımlardan kaçınmak için kademeli ayarlamalar yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Yüksek kamu borcunun ve jeopolitik risklerin faiz oranlarını yukarı çekebileceğini belirtti. Bankanın faiz artışları küresel finansal sistemin esnekliğini sınırladı, kredi büyüme hızını yavaşlattı ve işletmelerin borç servisi maliyetlerini artırdı. Halen ekonomiye nüfuz eden bu etkiler Kanadalıların harcamalarının azalmasına yol açtı. Rogers, mal ve hizmetlere olan talebin yavaşlaması nedeniyle kredi stresi göstergelerinin izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yılın başlarında, 20 Nisan’da Rogers, Ottawa’daki Kanada Senatosu Daimi Komitesi önünde ifade verdi. Finansal sistemin istikrarsızlaşmasını önlemek için 15 yıllık düşük faiz döneminin ardından bu oranların proaktif ve kademeli olarak ayarlanmasını savundu.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu