Haber

İzmir depreminde Yağcıoğlu Apartmanı davasında verilen hapis cezaları onandı

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, İzmir depreminde 11 kişinin hayatını kaybettiği Yağcıoğlu Apartmanı B Blok ile ilgili davada 2 sanığa 13’er yıl 4’er ay hapis cezasını onadı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin sanıklar Şerafettin Ağar ve Orhan Ayber hakkında verdiği hapis cezası kararı, itiraz üzerine Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi yaptığı incelemede, depremde yakınlarını kaybedenlerin “sanıkların fiilleri olası kastla işledikleri, daha fazla ceza verilmemesi ve indirim uygulanmaması gerektiği” yönündeki itirazlarını değerlendirdi. ” ve sanıkların “delil toplanmadan ve taraflı bilirkişi raporlarıyla eksik inceleme yapıldığı” belirtildi.

Daire, “13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan cezaların, işlenen fiilin ağırlığıyla orantılı, hak, adalet ve ahlak kurallarına ve davanın içeriğine uygun olduğu” gerekçesiyle istinaf taleplerini reddetti. Dosyada, sanıkların binanın çökmesine katkı sağlayan kusurlu davranışlarının doğru tespit edildiği, eksik inceleme yapılmadığı ve hükümlerde hukuka aykırılık bulunmadığı belirtildi. Kararların asıl ret ile onaylanmasına karar verdi.

dava süreci

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde çöken Yağcıoğlu Apartmanı B Blok’ta 11 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı.

Davanın iddianamesinde, müteahhit Şerafettin Ağar ile binanın teknik müdürü Orhan Ayber’in “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan cezalandırılmaları istendi.

İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar, söz konusu hatadan dolayı 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar, TCK 53/6. Bu unsur nedeniyle ayrıca geçici süre meslekten men edilmesine de karar verildi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14’üncü Ceza Dairesi sanıklara verilen cezaları 13 yıl 4 aya çıkardı, itirazlar üzerine dosya Yargıtay’a taşındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu