Haber

İsrail’den yurtdışındaki vatandaşlarına uyarı

İsrail, vatandaşlarını yurt dışına seyahatlerini yeniden düşünmeye ve seyahat ederken İsrail ve Yahudi sembollerini açıkça sergilemekten kaçınmaya davet etti.

ANTİSEMİTİZMİN DÜNYA ÇAPINDA ARTIYORDUĞU UYARISI

Konuyla ilgili İsrail Başbakanlık Ulusal Güvenlik Merkezi ile İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan ortak yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle “İsraillilere ve Yahudilere yönelik şiddet ve antisemitizmin dünya çapında arttığı” belirtilerek, İsraillilerden seyahatleri sırasında tedbirlerini artırmaları istendi.

“YAHUDİ SEMBOLLERİNİ GÖSTERMEKTEN KAÇININ”

Açıklamada, “seyahat uyarısı olmayan ülkelerde bile seçilen destinasyonda İsrail’e karşı protesto ve şiddet içeren gösterilerin olup olmadığının doğrulanması” yönünde çağrıda bulunularak, “bu olayların dünyanın birçok ülkesinde yaşandığı” vurgulandı. Seyahat uyarısı olmayan ülkeler de dahil.”

Açıklamada, “gösteri ve protestolardan uzak durulması, uyanık olunması ve etrafta olup bitenlere dikkat edilmesi” tavsiye edilirken, İsraillilerden “İsrail ve Yahudi sembollerini açıkça sergilemekten kaçınmaları” istendi.

“Milli Güvenlik Merkezi, bugünlerde yurtdışına seyahat zorunluluğunun gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyor.” Açıklamada, “Arap ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Kafkasya ve İran’a komşu ülkeler başta olmak üzere seyahat uyarısı bulunan ülkelere seyahatin ertelenmesi” önerildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu