Haber

Irak açıkladı! Terör örgütü PKK’ya soğuk duş

Bölücü terör örgütü KCK/PKK/YPG’ye yönelik büyük bir operasyon mu geliyor? Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Aracı, Süleymaniye kentinde düzenlediği basın toplantısında, Irak ile İran arasındaki güvenlik anlaşması ve bölücü terör örgütü PKK’nın ülkedeki varlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Irak’ta İran rejimine karşı çıkan grupların silahsızlandırılması ve uzak bölgelere yerleştirilmesini amaçlayan güvenlik anlaşmasının tam olarak uygulanmasının önemine değinen Araci, söz konusu uygulamada son aşamaya gelindiğini kaydetti.

Aracı, komşu ülkelere saldıran herhangi bir silahlı grubun ülkesinde bulunmasını engellemeye yönelik çabalarının sürdüğünü belirtti.

“IRAK, TÜRKİYE İLE BU HASSAS KONUYU SONLANDIRMAK İSTİYOR”

Irak’ta terör örgütü PKK’ya karşı Türkiye ile anlaşma sağlanıp sağlanmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Aracı, ” Irak, Türkiye ile bu önemli ve hassas konuyu bitirmek istiyor.sözlerini kaydetti.

Türkiye’nin değerli bir komşu olduğunu belirten Aracı, ülkesinin silahlı bir grubun komşu ülkelere yönelik herhangi bir silahlı eylemini engellemek istediğini vurguladı.

Aracı aynı zamanda ” İran’da olduğu gibi bu konunun da (terör örgütü PKK) tamamen sona erdirilmesi için artık tüm taraflarca anlaşmaya varılması yönünde çaba sarf ediliyor.Dedi ki:.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu