Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası Bernanke sonrası tahminleri gözden geçirecek

İngiltere Merkez Bankası (BoE), eski Federal Rezerv Başkanı Ben Bernanke tarafından Nisan ayında yapılacak bir incelemeden beklenen görüşlerle, ekonomik tahmin ve iletişim yöntemlerinde önemli bir revizyona hazırlanıyor. İnceleme, COVID-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yükselen enflasyonu tahmin etme ve yönetme becerisi konusunda merkez bankasının yoğun bir incelemeye tabi tutulduğu bir dönemin ardından geliyor.

BoE’nin mevcut yaklaşımı, Kasım ayında parlamentodaki ekonomi uzmanları tarafından hazırlanan bir raporda detaylandırıldığı üzere, “yetersiz” projeksiyon modelleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Merkez bankasının tahmin zorlukları, BoE’nin önceki tahminlerini önemli ölçüde aşan bir rakam olan Ekim 2022’deki %11,1’lik 41 yılın en yüksek enflasyonuyla vurgulandı.

BoE’nin Para Politikası Komitesi’nin (MPC) eski bir üyesi olan Michael Saunders, merkez bankasının enflasyon ve büyüme tahminleri konusunda faiz belirleyicileri arasındaki iç anlaşmazlıklara dikkat çekti. PPK’nın, Fed’in 2012’den bu yana uyguladığına benzer bir şekilde, her üyenin projeksiyonlarını anonim olarak sunduğu ve böylece gelecekteki ekonomik göstergeler hakkında bir dizi görüş sunduğu “nokta grafikleri” sistemini benimseyebileceğini öne sürdü.

Önerilen bir diğer reform ise belirsizlikleri ve potansiyel sonuçları daha iyi göstermek için ana tahminin yanı sıra bir dizi alternatif senaryo yayınlamaktır. Bu yaklaşım, BoE’nin modellemesi ve doğasında var olan belirsizliklerin kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayacağına inanan mevcut PPK üyesi Jonathan Haskel tarafından desteklenmektedir.

Eleştirilere rağmen BoE’nin tahmin performansı, salgın sonrası ve jeopolitik olaylar nedeniyle beklenmedik enflasyon artışlarıyla mücadele eden Fed ve Avrupa Merkez Bankası gibi diğer büyük merkez bankalarınınkiyle aynı seviyede kabul ediliyor.

BoE’nin tahmin modelleri, küresel enerji fiyatları ve döviz kurları gibi faktörler hakkında çeşitli “koşullandırma varsayımlarına” dayanıyor. Bu varsayımlar, bankanın kültürü ve farklı görüşlerin ortaya çıkma potansiyeli ile birlikte Bernanke’nin yaklaşan gözden geçirmesinde odak noktası olacak gibi görünüyor.

Merkez bankası ayrıca, PPK içinde toplu tahminlerden bireysel tahminlere potansiyel geçiş de dahil olmak üzere, farklı tahmin metodolojilerinin yararları ve sakıncaları üzerinde düşünüyor. BoE Başkanı Andrew Bailey, PPK’nın tartışmalarını “açık, samimi ve adli” olarak tanımladı ve Bernanke’nin iyileştirmelere yönelik tavsiyelerini dört gözle bekliyor.

BoE incelemeyi beklerken, hızla değişen bir ekonomik ortamda etkili bir şekilde tahmin yapmanın zorluğuyla boğuşmaya devam ediyor ve net iletişim ihtiyacını birden fazla gelecek senaryosu sunmanın karmaşıklığıyla dengeliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu