Ekonomi

HSBC, tokenize altın sahipliği için platform başlattı

HSBC, Londra’daki kasasında saklanan kurumsal müşterilerden gelen fiziksel altını tokenize etmek için dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) kullanan bir platform başlattı. Platform, müşterinin fiziksel altın varlığının 0,001 troy onsuna eşdeğer olan her tokenin bankalar ve yatırımcılar arasında alınıp satılmasına olanak tanıyacak. HSBC’nin dijital varlık stratejisi, piyasalar ve menkul kıymet hizmetleri alanında küresel lideri John O’Neill’in de belirttiği gibi, bu gelişme, gerçek dünyadaki tokenizasyon çözümlerine yönelik artan talebe bir yanıt olarak görülüyor.

Gelişmiş platform, Londra altınının lokomotifini temsil eden bir ‘dijital ikiz’ yaratarak HSBC Evolve platformu veya bir API aracılığıyla ticareti kolaylaştırıyor. Bu yenilik, müşterilerin fiziksel altın varlıklarının HSBC’nin operasyonel altyapısına entegre edilmiş, hoşgörülü bir dijital temsilini yaratıyor. Sistem, fiziki varlıklara karşılık gelen tahsis edilmiş ve tahsis edilmemiş altın durumlarının etkin bir şekilde izlenmesine olanak sağlamaktadır.

Loco Londra altın külçelerinin potansiyel olarak parçalanmasını ve doğrudan perakende yatırımcı katılımını kolaylaştırmanın yanı sıra platform, müşterilerin tokenize edilmiş altın işlemlerini görüntülemesine de olanak tanıyor. Altının tokenleştirilmesi, yatırımcılar arasında muhtemelen şu anda USD’den sonra en çok tokenleştirilen ikinci varlık olan altına doğru “kaliteye kaçışın” bir parçası olarak görülüyor.

HSBC, bu girişimin yanı sıra kurumların dijital tahvil ihraç etmelerine olanak sağlayacak bir platform olan HSBC Orion’u da başlatmayı planlıyor. Bu hamle, altın gibi gerçek dünya varlıklarını hızla gelişen tokenizasyon alanına bağlamayı amaçlıyor. Tokenize altın piyasası ilk sırada BağAltın (AUT) ve PAX Gold (PAXG), sırasıyla yaklaşık 490 milyon dolar ve 480 milyon dolarlık piyasa değerleri ile hakim konumdadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

torbalihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu