Haber

Hollanda mahkemesi: Malezya Havayolları uçağını Rus füzesi vurdu

Lahey Bölge Mahkemesi, 2014 yılında Malezya Havayolları’na ilişkin MH17 uçağını düşüren füzenin, Rusya yanlısı milis güçlerinin denetimindeki yerden fırlatıldığı sonucuna vardı.

Malezya Havayolları’na ilişkin MH17 sefer sayılı yolcu uçağı 2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda bir füze tarafından düşürülmüştü. Olayda 289 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti.

Sözcü’deki habere göre üç Rus istihbarat subayı ve Putin için çalıştığı belirtilen bir Ukrayna vatandaşının yargılandığı davada karar bugün açıklandı.

Daha evvel Hollanda’nın liderliğindeki soruşturma takımı, füzenin Kursk kentinde konuşlanan bir Rus tugayından geldiğini açıklamıştı. Bugün de Hollanda mahkemesi uçağın Rus imali bir füze tarafından düşürüldüğünü doğruladı.

Mahkeme, Malezya Havayolları’na ilişkin yolcu uçağı vuran Buk hava savunma sisteminin Rusya’dan getirilerek kullanıldıktan sonra geri Rusya’ya götürüldüğüne karar verdi.

Mahkeme kararını okuyan Lahey Bölge Mahkemesi Baş Yargıcı Hendrik Steenhuis, “MH17 uçağının, Pervomayskoye yerleşimindeki tarla tarafından Buk hava savunma sisteminden fırlatılan füzeyle vurulduğunu belirledik” kararına vardı.

17 Temmuz 2014’te meydana gelen uçak kazası, Rus yanlısı ayrılıkçılar ve Ukrayna güçleri ortasında çatışmaların ağır olarak yaşandığı bir devirde yaşanmıştı. BUK füzesiyle vurulan uçak bu sırada Ukrayna’daki Rusya yanlısı isyancı güçlerin elindeki bölgeden geçiyordu. Uçak içerisindeki 289 yolcu ve mürettebat ile Rusya yanlısı isyancı güçlerin denetimindeki Donetsk bölgesinde düşmüştü.

RUSYA SAVLARI REDDETMİŞTİ

Moskova idaresi ise, olayda hiçbir Rus silahının kullanılmadığını savunuyordu.

Ukrayna hükümetinin daha sonra yayınladığı imgelerde, Rus imali bir BUK füzesinin birebir gün Rusya-Ukrayna hududundan geçtiği görülmüştü. Ekim 2015’te Hollanda Uçuş Güvenliği Kurumu, uçağın bir BUK füzesiyle vurulduğunu doğrulamıştı.

Eylül 2106’da da Hollandalı, Avustralyalı, Belçikalı, Malezyalı ve Ukraynalı yetkililerden oluşan Ortak Soruşturma Takımı benzeri bir sonuca varmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise BBC’ye yaptığı açıklamada “Söylediklerini nihai gerçek olarak kabul edemeyiz. Bahse girerim siz de herhangi bir kanıt görmemişsinizdir” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu