Haber

HDP’li Ersoy: “Kadın cinayetleri de çocuk istismarı da siyasidir”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, “Çocuk istismarı tam olarak siyasetin konusudur. Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve çocuk istismarı da siyasidir” dedi. söz konusu.

Ersoy, “6 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar” iddialarına ilişkin Meclis’te düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, kadınlar olarak yaşananlara üzüldüklerini ve kızdıklarını söyledi.

Ersoy, yaşanan bu olaylar karşısında faillerin cezalandırılması için işlem yapılması gerektiğini belirtirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 4 gün boyunca açıklama yapmadı.

Günler sonra açıklama yapan Bakan Yanık’ın, “Çocuk istismarı, çocuk istismarı vakaları siyasetin konusu değildir” dediğini belirten Ersoy, “Çocuk istismarı tam olarak siyasetin konusudur. Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve taciz. Çocuklara yönelik tutumlar da siyasidir. Şimdiye kadar uyguladığınız politikaların bir sonucudur.” İstismara uğrayan 6 yaşındaki kız çocuğu için kendisi ve çocukları için koruma kararı aldınız mı? Bütün bunlar siyasi derken, bunu siz mi yaptınız?” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı da eleştiren Ersoy, 6 yaşındaki çocuğun imam nikahıyla evlendirilmesinin çocuk istismarı kabahati olup olmadığını sordu. Ersoy, “Adli tıp raporunu manipüle edenler kimler? Bu kişilerin kimlikleri tespit edildi mi?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu