Ekonomi

Goldman Sachs, Vanguard ve HSBC’den Türkiye raporu

Türkiye’nin ekonomi politikasındaki rasyonelleşmeyle birlikte yabancı kurum ve kuruluşlar ülkeyi yeniden değerlendirmeye başlıyor. 2024 yılına girerken Türkiye ile ilgili haberlerin sıklığı artıyor.

Yabancı kuruluşlar, özellikle yaklaşan yerel seçimlerin olası sonuçlarını analizlerinde dikkate alarak, Türkiye’nin ekonomi politikasındaki “istikrar”a vurgu yapıyor.

Ekonomim.com’da yer alan habere göre;Piyasada HSBC ve Golman Sachs’ın Türkiye raporları öne çıkarken, Vanguard’ın Türk tahvillerine ilişkin yorumları da dikkat çekti.

‘FAİZ ARTIŞI DEVAM EDEBİLİR’

Goldman’ın yayınladığı raporda TCMB’nin piyasadaki para arzını azaltma hızının enflasyonun beklenenden daha hızlı düşmesine yardımcı olabileceği vurgulandı. Rapora göre, TCMB’nin para politikasında yapacağı etkileyici değişiklikler, enflasyonun yıl sonu tahmini olan yüzde 42,6’nın altında yüzde 30 civarına gerilemesine neden olabilir. Analistler bu durumu TCMB’nin piyasadaki para arzını azaltma politikasının etkin bir şekilde uygulanmasına bağlıyor.

Raporda ayrıca TCMB’nin faiz kararına ilişkin değerli öngörülere de yer veriliyor. Şu anda yüzde 42,5 olan siyasi faiz oranının bu ay içinde 250 baz puan artarak yüzde 45’e çıkabileceği belirtildi.

Analistler ayrıca enflasyonun beklenenden daha hızlı düşmesi durumunda TCMB’nin yıl ortasında siyasi faiz indirimine başlayabileceğini öne sürdü.

VANGUARD: TÜRKİYE’YE İLGİ ARTILABİLİR

Vanguard’ın Aktif Gelişen Piyasalar stratejisinden sorumlu Portföy Yöneticisi Eisinger, Türkiye’nin makroekonomik politikalarındaki değişiklikleri “bir dizi çok olumlu gelişme” olarak değerlendirdi. Eisinger, Türkiye ekonomisindeki siyasi değişimlerin kalıcı olması durumunda yabancıların Türk varlıklarına ilgisinin artabileceğini ifade etti. Raporda Eisinger’in Türkiye’ye ilişkin değerlendirmeleri şöyle yer aldı:

“Türkiye’nin makroekonomik politikalarındaki değişiklikleri bir dizi çok olumlu gelişme olarak tanımlıyoruz. Bu değişimin kalıcı olması gerektiği kanaatindeyiz. Politika değişiklikleri, Türkiye ekonomisinin temellerinde iyileşme ve daha kolay bir finansman görünümü sağlayacaktır. Ayrıca, Bu dönüşüm Türkiye’de iç piyasaya/dövize döviz varlığı sağlayacak.” “Bu aynı zamanda ilgisinin geri dönmesinin yolunu da açacak.”

Eisinger, Vanguard’ın portföyünde her zaman Türk devlet tahvillerinin bulunduğunu belirterek, son dönemde TCMB’nin faiz politikasındaki hamleleri de dikkate alarak TL cinsinden devlet tahvillerine ilgi göstermeye başladıklarını açıkladı.

HSBC: BÜYÜME YAVAŞLAYACAK

HSBC, Türkiye’nin 2024 yılında kademeli bir ekonomik uyum sürecine girmesini beklediğini açıkladı. Banka, politika yapıcıların özellikle yerel seçimlere üç aydan az bir süre kaldıkça ekonomide yumuşak bir inişe öncelik vereceklerini düşündüklerini belirtti. HSBC tarafından yayınlanan raporda, “Seçim öncesinde bir miktar mali teşvik bekliyoruz ve 2024 yılında bütçe açığının genişleyeceğini tahmin ediyoruz ancak para veya kredi kanalında herhangi bir gevşeme öngörmüyoruz. Geçen yıl yüzde 4 olarak tahmin edilen büyümenin 2024’te yüzde 2,5’e yavaşlayacağını düşünüyoruz” dedi. HSBC, enflasyondaki düşüş oranının daha yavaş olmasını beklediğini belirterek, 2024 sonunda manşet enflasyonun yüzde 45 olacağını öngördü. Özellikle hizmet fiyatlarında yüksek derecede yapışkanlık olduğuna dikkat çeken banka, enflasyon beklentilerinin yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu