Yaşam

Gergerlioğlu’ndan 594 milletvekiline ‘Kanun Hükmü’ mektubu: ‘Sansüre karşı hep birlikte durmalıyız’

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Nejla Demirci yönetmenliğindeki “Kanun Hükmü” belgeselinin gösteriminin engellenmesine karşı imza kampanyası başlattı. Gergerlioğlu, imza kampanyasını 594 milletvekiline mail olarak gönderdi.

Gergerlioğlu mailde, “Bizler, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri olarak, ifade özgürlüğünü ve sanatın özgürlüğünü korumakla yükümlüyüz. Sanatın ve sanatçının özgürce ifade edebilme hakkını savunmak, demokratik bir toplumun en temel görevlerinden biridir. Bu nedenle, sansürle mücadelede ve sanatın özgürce ifade edilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasında sizlerin desteğini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

‘SANSÜRLE MÜCADELEDE DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUM’

Mailde yer alan ifadeler şöyle:

Değerli Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri,

Ben, Ömer Faruk Gergerlioğlu, ifade özgürlüğünün, sanatın ve sanatçının toplumda önemli bir yeri olduğuna inanan bir milletvekili olarak, sizlere önemli bir konuyu gündeme getirerek ‘Kanun Hükmü Belgeseli’ gösteriminin engellenmesine karşı başlattığımız imza kampanyasına destek olmanızı rica ediyorum.

Yönetmen Nejla Demirci tarafından hayata geçirilen ‘Kanun Hükmü’ belgeseli, ilk olarak 2023 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilmesi planlanmış ancak sansür nedeniyle festivalin iptaline kadar uzanan bir süreç yaşanmıştır. Bu yıl, 1-11 Mayıs tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da düzenlenen 19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında gösterime girmesi beklenen belgesel, Çankaya, Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlıklarının gönderdiği tebligatlarla yine engellenmiştir.

Bu engellemeler, belgeselin gösterimlerinin yanı sıra düzenlenecek olan söyleşileri ve ‘Festivallerde Sansür’ başlıklı paneli de kapsamaktadır. Bu durum, bir sanat eserinin önüne geçmekle kalmayıp, ifade özgürlüğümüze de ciddi bir müdahaledir.

Sanat, toplumsal eleştiri ve farkındalık için vazgeçilmez bir araçtır. Sansür, bir belgeselin gösterimini engellemekle kalmaz; toplumumuzun gelişimi ve düşünce özgürlüğü üzerine de olumsuz etkiler yaratır. Bu tür uygulamalar, demokrasimizin temellerine zarar vermektedir.

Bizler, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri olarak, ifade özgürlüğünü ve sanatın özgürlüğünü korumakla yükümlüyüz. Sanatın ve sanatçının özgürce ifade edebilme hakkını savunmak, demokratik bir toplumun en temel görevlerinden biridir. Bu nedenle, sansürle mücadelede ve sanatın özgürce ifade edilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasında sizlerin desteğini bekliyorum.

Sansüre karşı hep birlikte durmalı, ifade özgürlüğünü ve sanatsal faaliyetlerin serbestçe gerçekleştirilmesini garanti altına alacak yasal düzenlemeleri gözden geçirmeliyiz. Bu konuda atacağımız adımlar, demokrasimizin güçlenmesine katkıda bulunacak ve toplumumuzun her kesimine özgürce düşüncelerini ifade etme imkanı tanıyacaktır.

Hepinizden bu konuda gerekli hassasiyeti göstermenizi ve bu imza kampanyasına destek vermenizi rica ediyorum. 13 Mayıs saat 17.00’ye kadar bu maile ‘Evet, destek oluyorum’ veya ‘Hayır, destek olmuyorum’ şeklinde cevap vermenizi bekliyorum. Saat 17.00’ye kadar cevap vermeyen vekillerimiz ‘Hayır, destek olmuyorum’ olarak kaydedilecektir.”

Ne olmuştu?

Yönetmen Nejla Demirci’nin KHK ile görevinden alınan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeseli, bir kez daha sansürle gündeme geldi. 19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ankara ayağında açılış filmi olması beklenen belgesele Çankaya Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi. Sansüre gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gösterildi.

Yasağa karşı Kuğulu Park’ta yürüyüş düzenlendi. Polis yürüyüşü engelledi. O anları X hesabı üzerinden paylaşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, belgeselin bir kez daha engellenmesine “Bu gerçeklerin ortaya çıkmasından KHK gerçekliğinden korkuyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.

Gergerlioğlu, “Yasaklama kararını görebilir miyiz” diye sorduğu polisten, “Karar tebliğ edildi. Karara Kaymakamlıktan ulaşabilir. Konu şununla ilgilidir. Karara ulaşabilirsiniz. Biz kararı size sunmak zorunda değiliz. Karar ilgilisine ulaşacaktır” yanıtını aldı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu