Haber

Gençler Erzurum’a 100 Fidan Dikti

Erzurum’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle hazırlanan “Değerler Gençlikte, Tohumlar Merkezde Yetişiyor” projesi kapsamında 100 öğrenci, 5 ay boyunca bakımını üstlenecekleri 100 fidanı dikti.

Palandöken Kaymakamlığı, Palandöken Gençlik Merkezi, İlçe Milli Eğitim ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri ortaklığıyla hazırlanan projenin açılış etkinliği gerçekleştirildi.

Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programa Palandöken Kaymakamı Refiği Mustafa Köroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kurum müdürleri, gençlik liderleri ve 4 okuldan 100 öğrenci katıldı.

Köroğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada gençlerin ülke için birer fidan olduğunu belirterek, onlara ahlaklı, kültürlü ve dürüst bireyler olmalarını tavsiye etti.

Projenin koordinatörü ve gençlik lideri Bahtiyar Akan, ağaçların sadece yeşillik ve doğal güzellik olmadığını, aynı zamanda bazı canlılara ev, bazılarına da hayata ev sahipliği yaptığını söyledi.

Yeşilin yayılması ve korunması konusunda öğrencilerde farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Akan, şöyle devam etti:

“Toprağa küçük bir fidan diktiğimizde dünyamıza nefes alacak, çocuklarımıza şifa verecek, yıllarca yaşayacak, bereketin kapısını aralayacak bir ağacımız olur. Gençlerimizle çevreye ve doğaya dikkat çekmeyi hedefliyoruz. , somut adımlarla toplumu bilinçlendirerek yeni ormanlar yaratın ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakın.Bugün, “Fidan dikimiyle birlikte her hafta bir okul gelecek ve bu fidanlarla ilgilenecek. Buradaki amacımız çocukların kendi elleriyle büyüttüğü bir fidanı dikmek ve bu projede gençlerimiz fidanlara sahip çıkarken işbirliğini, empatiyi ve akran bağını sağlayacağız.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri proje kapsamında kurdeleyi keserek öğrencilerle birlikte 100 adet fidan dikerek onlara can suyu verdi.

Dikilen fidanların bakımı her hafta öğrenciler tarafından yapılacak, ardından değer eğitimi verilecek ve 5 ay sonunda Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında Erzurum genelinde 100 fidan ve 1923 fidan dikilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu