Haber

Gayrimenkulde gündem: Fiyat ev sahibi tarafından belirlenmeyecek

Tapuda ekspertiz zorunluluğuna ilişkin yönetmeliğe göre gayrimenkul alım satım bedelinin belirlenmesine yönelik yeni bir sistem getirilecek. Şimdi ekspertiz gayrimenkulün satış fiyatını belirleyecek.

Konuyla ilgili CNN Türk’e açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, tapuda değerleme zorunluluğunun yasalaşması halinde vatandaşı koruyacak bir sistem geleceğini söyledi.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Kiraz, kamuoyunda ‘zorunluluk getirildi’ algısının oluştuğunu, düzenlemenin bir planlama olduğunu ve yasal mevzuatın çalışılmaya başlandığını belirtti. Bu ekspertiz raporu artık tapuda beyan edilecek değerin esas alınacağı kaide olacaktır. Bu rakamın altında fiyat beyan edilemez.

Değerleme raporunda gayrimenkulün değeri 5 milyon lira olarak tespit edilirse bunun üzerinden tapu harcı ödenecek, bunun ortasında kalan 4 milyon liralık 1 milyon lira ile 5 milyon lira arasındaki fark idarece tahsil edilecek. Gelir vergisi için temel değer olarak Maliye Bakanlığı. Gayrimenkul uzmanlarına göre düzenlemenin amacı vergi kaybını önlemek ve şeffaf bir satış sağlamak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu