Ekonomi

G7, Çin’in ticari taktiklerine karşı yeni önlemler üzerinde çalışıyor

Yedi Grup (G7) ülkesinin liderleri, ekonomik çıkarlarını korumak amacıyla Çin ile daha dengeli bir ticaret ortamı yaratmak için atılabilecek yeni adımları tartışıyor. Cuma günü üst düzey bir ABD’li yetkili, Çin’in devlet güdümlü ekonomi politikalarına karşı G7 üyeleri arasında güçlü ve ortak bir duruş beklentisi olduğunu belirtti.

Yetkili, Çin’in ekonomik davranışlarının yarattığı zorlukların altını çizerek, ülkenin haksız ve rekabete aykırı uygulamalarda bulunduğunu belirtti. ABD, Çin’in çeşitli sübvansiyonları da içeren politikalarının aşırı üretim kapasitesi gibi küresel yansımalara yol açtığına işaret etti. Bu kapasite fazlası diğer ülkelerdeki şirketler için zararlı olmuş ve yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar ve tıbbi ekipman gibi kritik sektörlerde Çin tedarik zincirlerine bağımlılıkla sonuçlanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve Avrupa Birliği’nden oluşan G7 ülkeleri bu sorunlarla mücadele etmek için çeşitlendirilmiş tedarik zincirlerini teşvik etmeye ve ekonomik dayanıklılığı güçlendirmeye odaklanmaktadır.

ABD ve Avrupa Birliği daha önce elektrikli araçlar gibi bazı ürünlere daha yüksek gümrük vergileri uygulayarak karşılık vermişti. G7’nin düşünebileceği ilave tedbirlere ilişkin ayrıntılar hemen netleşmedi.

ABD’li yetkili amacın Çin’in ekonomik büyümesini engellemek değil, adil rekabeti sağlamak ve Amerikalı işçileri Çin’in ticaret uygulamalarının olumsuz etkilerinden korumak olduğunun altını çizdi. G7’nin birleşik cephesinin bu konuları ele alması ve etkili yanıtlar üzerinde işbirliği yapması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

merkez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu