Haber

Foça’da fay hattı var mı? İzmir Foça nerede?

İzmir depremle sarsıldı. AFAD’ın verilerine göre İzmir Körfezi’nde 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tamam, Foça İçinde fay hattı var mı? İzmir Foça nerede?

FOÇA’DA HATA SINIRI VAR MI?

Batı Anadolu Fay Sınırı (BAF), Anadolu’nun batısında, doğudan batıya uzanan ve kuzeyden güneye doğru sıralanan çok sayıda faydan oluşan bir deprem bölgesidir.

Türkiye’deki depremlerin iki ana nedeni vardır. İlki, Atlantik Okyanusu’nun ortasındaki okyanus ortası sırtının genişlemesidir. Bu genişleme, Afrika levhasını kuzeydoğu tarafında hareket ettiriyor. Afrika, Akdeniz’in altında Anadolu Levhası ile çarpışır ve altına dalar. Anadolu depremselliğinin ikinci ana nedeni, Kızıldeniz’in ortasında yayılan okyanus tabanıdır. Bu hareket Arabian Plate’i kuzey tarafında hareket ettirerek Doğu Anadolu Fayı üzerinde şiddetli sismisiteye neden olur. Afrika Levhası’nın kuzey ucundaki okyanusal kabuk, bu sıkışmada Anadolu ve Ege’nin altına dalar ve batar. Bu dalış sırasında Batı Anadolu’ya bir çekme kuvveti uygular. Arap Levhası’nın baskısı ile Kuzey Anadolu Fayı boyunca batıya doğru itilen Anadolu Levhası, batıda sıkışmaya neden olur. Batı Anadolu’da GGB-KD tarafında yılda 15 mm’lik bir genişleme meydana gelir. Bu olay titremelere ve graben oluşumuna neden olur.

Batı Anadolu Fayları

Batı Anadolu Fay Hattında aşağıdaki faylar bulunur.

1.Fethiye-Burdur Fayı

2.Gökova Grabeni

3. Knidos (Cumali, Yakköy) Fayı

4. Büyük Menderes Grabeni

5.Yavansu Fayı

6. Küçük Menderes Fayı

7.Gediz Grabeni

8.Simav Grabeni

9.Eskişehir Fayı

FOÇA FAY HARİTASI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu