Teknoloji

Doom Artık Bağırsak Bakterileri Üzerinde Çalıştırılıyor [Video]

MIT’den biyoteknoloji araştırmacıları bilgisayar oyunu efsanesi Doom’u çalıştırmak için akıl almaz bir araç kullanmayı başardılar. Araştırmacıların oyunu oynamak için seçtiği araç bağırsak bakterileriydi. Üstelik bu bakteri kullanan bir simülasyon değil. piksel gerçek bakterilerdenoluşturulmuş.

Araştırmacı Lauren Ramlanhücre duvarı içinde bir E. coli ekranı oluşturarak başladı. Bu 48×32 piksellik 1 bitlik ekran Çözünürlük inanılmaz derecede düşük olmasına rağmen, bakterilere araştırmacı tarafından floresan proteinler verildi ve oyun görselleştirilebildi. Sonuçta bakteriler de gerektiğinde tıpkı ekrandaki pikseller gibi aydınlatılabiliyor.

kutu baskılı ekran

Dijital kodların biyolojik yapılara aktarılması sorununu tam olarak çözemediğimiz için oyun teknik olarak Bakterilere etki etmez, bakteriler tarama görevini üstlenir. Ayrıca FPS oyunlarında önemli bir kavram olan kare hızı (birim zamanda görüntülenen kare sayısı) konusunda da pek başarılı değil. E. coli’miz elinden geleni yapsa da üç boyutlu görsel görüntü oluşturma konusunda pek iyi değiller ve kare oluşturmaları 70 dakika, eski hallerine dönmeleri ise 8 saat sürüyor. Oyunu bitirmek için yukarı ve aşağı 600 yaşındaBiraz zamana ihtiyacım var.

Bu yüzden bakterileri tercih ediyoruz ve yüksek performans yaratıyoruz oyun monitörü için Bunu bir çözüm olarak görmek pek mümkün değil ama oldukça yaratıcı bir fikir olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hem de yıllardır bitmeyen bir sevgiyle “Doom her şey üzerinde işe yarayabilir.” Bir kez daha doğrulanmış gibi görünüyor. Geçmişte oyun hamilelik testleri, fare beyin nöronları ve hatta Minecraft üzerinde oynanıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu