Ekonomi

Çin, iç tüketimi artırmak için 20 maddelik yeni bir paket açıkladı

Çin Ulusal Kalkınma ve İyileştirme Kurulu (NDRC), iç tüketimi artırmaya yönelik 20 maddelik bir paket açıkladı. Pakete göre, yeni elektrikli araçlar (NEV), ev aletleri, elektronik, gıda, kültür ve turizm ile kırsal kesimler de dahil olmak üzere çok çeşitli eser ve hizmetlerin tüketimi teşvik edilecek. NDRC tarafından yayınlanan açıklamaya göre barınma ve daha iyi bir yaşam için de çalışmalar yapılacak.

Komisyon Başkan Yardımcısı Li ChunlinÖnlemlerin, yüksek fiyatlı eserlerin tüketimini dengelemeyi, hizmet tüketimini yaygınlaştırmayı, kırsal tüketimi teşvik etmeyi, yeni tüketim türleri keşfetmeyi, tüketim tesislerini güzelleştirmeyi ve tüketim ortamını optimize etmeyi amaçladığını söyledi.

NDRC yaptığı açıklamada, yerel makamların otomobil alımlarını kısıtlamak için yeni tedbirler açıklamaması gerektiğini, halihazırda otomobil alımlarını kısıtlayıcı tedbirler almış olan bölgelerin ise yerel koşullara uyum sağlamak için bu tedbirleri iyileştirmesi gerektiğini söyledi.

Li, Çin’de otomobil üretimi ve satışının yılın ilk yarısında sırasıyla yüzde 9,3 ve yüzde 9,8 oranında önemli ölçüde arttığını söyledi. Aynı dönemde, NEV üretimi yıllık %42,4 artışla yaklaşık 3,79 milyon adede yükselirken, NEV satışları ise %44,1 artışla yaklaşık 3,75 milyon adede yükseldi.

Danıştay tarafından onaylanan bu önlemlerin, tüketimin ekonomik büyümeyi canlandırmadaki temel rolünü tam olarak vurgulayarak ve ülkenin yüksek kaliteli kalkınmasını sürdürmede iç talebi genişletme stratejisinin daha iyi uygulanmasını hedeflediğini belirten Li, yerel olduğunu söyledi. Yılın ilk yarısında gıda ve turizm gelirlerinde halkın tüketimi elbette ki yeterli olacaktır. iyileştiğini kaydetti.

Li, söz konusu dönemde gıda sektörünün birleşik gelirlerinin yıllık yüzde 21,4, iç turizm gelirlerinin ise yüzde 95,9 arttığını söyledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu