Haber

CHP Sözcüsü Öztrak basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Coğrafya kaderse biz bu kadere teslim bayrağını çekmeyeceğiz. Vatandaşlarımızı bu kadere teslim etmemek için aklın ve bilimin gerektirdiği her türlü tedbiri alacağız. Kültürümüzü, estetiğimizi akılla, bilimle, liyakatle birleştireceğiz.Coğrafyamızın gerçeklerine uygun, Hem güzel hem de güvenli şehirler inşa edeceğiz.” söz konusu.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bugünün Kahramanmaraş merkezli depremlerin 19. günü olduğunu hatırlattı.

Depremde bugüne kadar 43 bin 556 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Öztrak, “Vücudumuzun gerçek sayısını hâlâ bilmiyoruz. Acımız, üzüntümüz büyük. Ruhumuz yaralı. Yüreğimiz bir yangın yeri. Yüreğimizdeki bu ateş kolay kolay küle dönüşmeyecek.” ifadesini kullandı.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Öztrak, şöyle devam etti:

“Bu deprem felaketi milletimizin ne kadar büyük bir millet olduğunu bir kez daha göstermiştir. İnsanımızın karakteri asildir. Enkaza elleri ve tırnakları ile koşan binlerce gönüllümüze, aslan başlı gençlerimize şükran borçluyuz. , taş kaldırdı, felaketi duyar duymaz enkaza koştu.Sivil toplum kuruluşlarına, devlet kurumlarımızın uyumayı unutan özverili çalışanlarına ve tabii ki güvenlik güçlerimize minnettarız.

Ülkemize arama kurtarma ekipleri gönderen isimlerini tek tek sayamadığımız 88 ülkeye istisnasız şükranlarımızı sunuyoruz. Doğal olarak kendi acımızdan komşumuzun acısına ortak olma fırsatı bulamadık. Deprem bizimle birlikte Suriye Arap Cumhuriyeti’ni de vurdu. Dün Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a taziye mektubu göndererek Suriye halkının acısını paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiği 2018 yılından bu yana Türkiye’nin iki büyük kriz yaşadığını savunan Öztrak, bir yandan devletteki idari krizin, diğer yandan ekonomik krizin millete ağır bedeller ödettiğini iddia etti.

Öztrak, “2018 yılından bu yana yaşanan her acı olayda devlet yönetimindeki acizlik kendini daha da gösteriyor. Milletimizin canına, malına mal oluyor. ekonomiYönetimindeki zaaflar ve hatalar, milletimizin cüzdanını, tenceresini mutfakta boşaltıyor” dedi.

“Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ölüm sayısından 5 bin fazla”

Kovid-19 salgınında hükümetin ilk işinin millete IBAN numarası tahsis etmek olduğunu öne süren Öztrak, salgında binlerce kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Öztrak, “Milletimiz depremin ızdırabıyla boğuşurken dün 2020 ve 2021 yıllarında 87 bin 334 vatandaşımızın salgında hayatını kaybettiğimizi açıkladık. Bu, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ölüm sayısından 5 bin daha fazla.” dedi.

20 yıl ülkeyi yönetenlerin güvenli şehirlerde yaşayamayacağını iddia eden Faik Öztrak, şöyle devam etti:

“İnsanların tüm birikimlerini verip satın aldığı evler vatandaşlarımıza mezar oldu. ‘Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanlar nasıl ölüyor bir bakın’. Bu ülkede on binlerce insanımızı kimliksiz, kefensiz, sıra sıra toprağa verdik. 20 yıllık bir yönetim milletimizi son kez böyle gördü.” diyen onbinlerce vatandaşımız. İtibar tasarrufu yok’, deprem hazırlığı yapmadı, yaşadığımız şehirlerin güvenliğini sağlamadı. dönüşüm için değil, rant ve gösteriş için, oy almak için imar affı çıkartın.Bu ülkede tasfiye etmemiz gereken çürümüş zihniyet budur.Siyaset mal, makam, mevki için değil, millete hizmet için yapılmalıdır. 20 yıldır siyaset-inşaat-kiralık üçgeninde siyasetini finanse eden bir zihniyet bunları anlayamaz.Sarayın liyakatten çok vefa anlayışı sonucu onbinlerce vatandaşımız şehit olmuştur. Uygun bir afet müdahale planı yapamadınız. fail ve kurbanın kamuoyuna duyurulması İlham aldığını bildiği bir cinayet işlendi. Şimdi bu cinayetin failleri kendilerinden başka herkesi suçluyor. Hatalarını, kabahatlerini, sorumluluklarını ‘yüzyılın felaketi’ diyerek örtmeye çalışıyorlar. Yaşadığımız yüzyılın felaketi değil, yüzyılın ihmalidir.”

“Maddi kayıplarımız insani kayıplarımız kadar büyük”

Depremde en kritik altın saatlerin koordinasyonsuzluktan heba edildiğini öne süren Öztrak, “Beyler hazırlıklı olmasaydı kaos çıkardı. Bu ne kaos, milletimizin başına bela oldu. İtiraf ettiğiniz gibi. İlk gün yaşadıklarımız gösterdi ki sen afeti yönetmeye hazır değilsin. O zaman ne yapacaksın? Elini tutacaksın. Hayır, istifa mektubunu yazacaksın.” açıklama yaptı.

CHP Sözcüsü Öztrak şunları söyledi:

“Coğrafya kader ise bu kadere teslim bayrağını çekmeyeceğiz. Vatandaşlarımızı bu kadere teslim etmemek için aklın ve bilimin gerektirdiği her türlü tedbiri alacağız. Kültürümüzü, estetiğimizi, aklımızı bilimle birleştireceğiz.” , ve liyakat… Coğrafyamızın gerçekleriyle uyumlu, hem keyifli hem de inançlı şehirler inşa edeceğiz.Sarsıntılara karşı güçlü binalar.Hangi kurumların neyi, nasıl ve ne zaman yapacağını önceden belirleyen protokoller hazırlayarak bir an önce harekete geçeceğiz. deprem sonrası kimseden izin, yetki ve talimat beklemek.

İnsani kayıplarımız kadar maddi kayıplarımız da büyük. Ancak dün Merkez Bankası’nın faizi yüzde 9’dan yüzde 8,5’e indirirken depremin olası ekonomik etkilerini hafife aldığını gördük. Sarsıntı yakın vadede ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilese de orta vadede ekonomik performans üzerinde kalıcı bir etki yaratmayacaktır. Allah onlara verdiği hikmeti bir günlüğüne verse de ne diyeceğiz, en azından bir gece rahat uyuyabilsek. Depremin toplam maliyeti 100 milyar doları aşıyor. Bunlar bizim ilk bulgularımız. Ama hiçbir vatandaşımız korkmasın. Elbette depremde kaybedilen canları geri getiremeyiz. Artık sayılı günler kaldı ve vatandaşlarımızın evlerinden arabalarına, ev eşyalarından enkaz altında kalan alyanslarına kadar bu depremde kaybettikleri her şeyi yerine koyacağız. Seçimden hemen sonra deprem bölgesine yönelik kapsamlı bir bölgesel kalkınma stratejisini hayata geçireceğiz.”

Cevaplanan sorular

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Öztrak, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bugün katıldığı bir programda Saraçhane mitingi ile ilgili açıklamalarını hatırlatarak, “Millet İttifakı sözcülerinin sözleri yorumlayacak, cevaplayacak bir üslubu yok. Millet İttifakı Genel Başkanlarının.” dedi.

RTÜK’ün bazı televizyon kanallarıyla ilgili ihlal kararları sorulduğunda Öztrak, “Bu yönetim, muhalefet televizyonlarının sorumlulukları ortaya çıkmasın, hataları konuşulmasın, algılarını özgürce yapsınlar diye hep RTÜK sopasını karşıt televizyonların üzerine sallıyor. Biz her zaman özgür medyadan, özgür medyadan yanayız.Yönetenlerin halk tarafından kontrol edilmesini demokrasinin teminatı olarak görüyoruz.” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu