Haber

Cannes’dan ödülle dönen Merve Dizdar dünya basınında! Başarısından dolayı övüldü

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kuru Otlar Üstüne filmindeki performansıyla alkış toplayan Merve Dizdar, dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden biri olarak kabul edilen Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Dizdar’ın başarısı Türkiye’de olduğu gibi dünya basınında da alkış topladı.

ULUSLARARASI KURULUŞLARDAN TEBRİKLER

İngiltere’nin değerli gazetelerinden The Guardian’ın film eleştirmeni Peter Bradshaw, hem Ceylan’ın sinemasını hem de Dizdar’ın performansını övdü. Bradshaw, “Altın Palmiye için merak uyandıran bir seçim ama Cannes ne kadar sıra dışıydı” başlıklı yazısında On Dry Grass için ayrı bir paragraf açtı.

FİLMLERİN BAŞARISINA DİKKAT

Bradshaw, “Kuru Otlar’da Ceylan’ın konuşkan ve yoğun olarak izlenen ‘Drama’ filmi yine sürükleyici ve Çehovvari bir iş çıkarmış ve en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar sayesinde şiddeti başarmıştır. Film eleştirisinde de dikkatler çekilmiştir. Dizdar’ın canlandırdığı Nuray karakterinin yaralı bir zekaya, kurnazlığa ve şüpheciliğe sahip olduğunu belirten Bradshaw, yazısında bu yıl Cannes’da yarışan her filmin çok değerli olduğunu ve tarihe geçtiğini de kaydetti.

AFP: İLK TÜRK OYUNCU OLDU

Festivali yakından takip eden Fransız haber ajansı AFP de “Merve Dizdar performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülünü alan ilk Türk kadın oyuncu” başlığını attı. Haberde Dizdar’ın tiyatro eğitimi aldığına ve sinemalardan önce tiyatro oyunculuğuyla tanındığına dikkat çekilerek, “Ondan önce Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak adlı iki oyuncu performanslarıyla en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştı. Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filminde. Haberde, ödülü kazandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Dizdar, filmdeki karakterinin var olma mücadelesi verdiğini ve birçok zorluğun üstesinden gelmeye çalıştığını söyledi” ifadesi de kullanıldı.

ULUSLARARASI AYRINTILI HABER YAYINLANDI

İngilizce yayınlanan Arap gazetesi The National da kapsamlı bir rapor yayınladı. Simon Rushton imzalı haberde şu sözlere yer verildi: “Türk oyuncu Merve Dizdar, ıssız bir köyde yaşayan Kuru Otlar Üstüne adlı öğretmeni canlandırmasıyla en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Dizilerde rol aldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu