Haber

BM: Kolera Salgını Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 1 Milyondan Fazla İnsanı Tehdit Ediyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 28 Mart (Xinhua) — Doğu Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki kolera salgını, çoğu zor koşullarda yaşayan 1 milyondan fazla yerinden edilmiş insanı tehdit ediyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, salgının Kuzey Kivu eyaletinde görüldüğünü ve özellikle Goma, Karisimbi, Masisi ve Nyiragongo bölgelerini etkilediğini söyledi.

OCHA’dan yapılan açıklamada, “Sağlık yetkilileri 13-19 Mart tarihlerinde 1800 doğrulanmış ve şüpheli vaka bildirdi. Geçen hafta bu rakam 1000 civarındaydı.” Yılın başından geçen haftaya kadar 6.200’den fazla olay bildirildi.

OCHA, bu bölgenin birçok kesintili bölgede zorlu yaşam koşullarına sahip 1 milyondan fazla yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yaptığını söyledi.

Ofisten yapılan açıklamada, “İnsanların suya sınırlı erişiminin ve yetersiz sanitasyonun kolera yayılmasını kolaylaştırabileceğinden endişe duyuyoruz.” “Biz ve ortaklarımız kolera tedavi merkezlerini desteklemeye devam ediyoruz. Ancak kaynaklar sınırlıdır ve salgına müdahale düzeyini yükseltmek için ek kaynaklar sağlanmazsa durum daha da kötüleşebilir.”

Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz ay Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile ilgili yayınladığı raporda, kuzey ve güney Kivu eyaletleri de dahil olmak üzere ülkede kolera salgını olduğunu belirtmişti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, özellikle ülkenin doğusundaki Ituri’de ve kuzey ve güney Kivu eyaletlerinde, silahlı isyancı grupların yıllarca süren baskınları sonucunda çok sayıda insan yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu