Ekonomi

BIST 100 Endeksi Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,51 artışla 8.201,64 puana yükseldi.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde olan BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 41,74 puan artarak saat 13:00 itibarıyla 8.201,64’e yükseldi. Toplam işlem hacmi 55,8 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,61, holding endeksi ise yüzde 1,20 değer kazandı. Branş endekslerinde en çok kazanan yüzde 4,60 ile sigorta, en çok kaybeden ise yüzde 1,93 ile inşaat oldu.

Arz kısıtlamalarının ardından artan petrol fiyatlarının yarattığı kaygılar devam ederken küresel piyasalar olumsuz bir seyir izlerken, gözler bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisinde.

Analistler, ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yıl sonuna kadar hangi adımları atacağına dair sinyaller verebileceğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamanın bankanın Eylül ayı toplantısında politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu gösterdiğini hatırlatan analistler, Fed’in Kasım ayı toplantısında nasıl bir yol izleyeceği konusunda hala belirsizliğin bulunduğunu ifade etti.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yıl sonuna kadar faiz indirimi yapma ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını, enflasyon verileri sonrasında fiyatlamalarda değişiklik olabileceğini belirtti.

Enerji sektöründe bir süredir yaşanan arz sıkıntılarının bugünkü enflasyon bilgilerini etkilemiş olabileceğini belirten analistler, aylık Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) yüzde 0,6 artış beklendiğini hatırlattı. Bir önceki ayda TÜFE aylık bazda yüzde 0,2 oranında artmıştı.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, öğleden sonra ABD’de yurt dışında enflasyonun takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, 8.100 ve 8.000 puanlarının direnç konumunda olduğunu kaydetti. destek pozisyonundalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu