Haber

Bakan Kurum: “Hatay Altınözü’ndeki afet evleri hızla yükseliyor, binanın yapımında ikinci kat ortaya çıktı”

Bakan Kurum: “Hatay Altınözü’ndeki afet evleri hızla yükseliyor, binanın yapımında ikinci kat ortaya çıktı”

“9 bin 264 konut ve köy evinin temeli atılan Hatay’da toplam 250 bin 862 konut ve köy evi yapılacak”

ANKARA – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’da yapımına başlanan kalıcı afet evlerinin videosunu paylaştı. resmi sosyal medya hesabıdır. Bakan Kurum tarafından paylaşılan görüntüde Hatay’ın Altınözü ilçesinde yapılmaya başlanan afet evlerinin ikinci katına çıktığı görülürken; Hatay’da 9 bin 264 konut ve köy evinin temeli atıldığı, toplam 250 bin 862 konut ve köy meskeninin yapılacağı vurgulandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, merkezi Kahramanmaraş olarak tanımlanan depremlerden etkilenen Hatay’da yeni inşa edilen kalıcı afet evlerinin yapımına başlandığını ifade ederek yapım sürecine başlayan konutların videosunu paylaştı. resmi sosyal medya hesabından “yüzyılın felaketi”. Bakan Kurum, paylaştığı mesajda “Nedir? Afet konutları 1 yılda bitemez. Bitecek” ifadelerine yer verdi.

“11 ilin imar ve imar süreci bilimsel, hızlı ve güçlü bir şekilde yürütülüyor”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta 11 ilde eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 17 bin 902 konutun temeli atıldığı hatırlatıldı. Hatay’da 9 bin 264 konut ve köy meskeninin temeli atıldığı, toplam 250 bin 862 konut ve köy meskeninin yapılacağı bildirildi.

11 ilde yılda 319 bin konut olmak üzere toplam 650 bin konutun yapılacağı ve vatandaşların afet güvenliği olan konutlarla buluşturulacağı vurgulandı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yüzyılın felaketinden etkilenen bölgelerin restorasyon ve imar sürecinin bilimsel, hızlı ve güçlü bir şekilde yürütüldüğü ifade edilerek, tespit aşamasında yeni yerleşimlerin fay hattına olan uzaklıkları ve zeminin sıvılaşma durumu incelenmiştir. En güvenli bölgelere afet evleri yapılması için üssün şok direncini ortaya koyacak mikrobölgeleme ve jeolojik etüt çalışmalarının yapıldığı belirtildi. Bakanlık olarak ovadan dağa doğru yerleşim planının benimsendiği belirtilirken, afet evlerinin en gerçek, sağlam yer üzerine, radye temel üzerine, tünel kalıp sistemle yapıldığı belirtildi. , yatay ve yerel mimariye uygun, kat artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu