Haber

Bakan Fidan: Gazze’de tüm insanlığın görev dağılımı var

Dışişleri Bakanı Hakan FidanDanimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen ile Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine atıfta bulunarak, şunları söyledi: İsrail’den istediğimiz barış çağrımıza kulak verilmesidir. Gazze’de tüm insanlığın bir rol dağılımı var. Ya tüm dünyaya yayılacak büyük bir savaş olacak, ya da büyük bir barış. Türkiye’nin tercihi barıştan yana” söz konusu.

Fidan, 7 Ekim’den bu yana sorunun tarafı olan ve sorun hakkında bilgisi olan tüm aktörlerle temasa geçildiğini, kendisinin de bölgedeki birçok ülkeyi ziyaret ederek temaslarda bulunduğunu hatırlattı.

‘İsrail bir seçim yapmalı’

İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından çok sayıda telefon görüşmesi yapıldığını belirten Fidan, bunların sonucunda oluşan kanaatini dile getirdi.

fidan, “İsrail bir seçim yapmak zorundadır. Filistinlilerin varlığını yok saymak, Filistinlilerin haklarını yok saymak, Filistinlilere baskı ve zulüm uygulamak İsrail’e barış getirmemiştir ve getirmeyecektir. İsrail barış ve güvenlik içinde olmak istiyorsa, Filistinlilerin kendi topraklarında ve kendi devletlerinde yaşama haklarına saygı duymalıdır.” “dedi.

Fidan, İsrail’in bunu yapmaması durumunda kendisini her geçen gün büyüyen bir şiddet ortamı ve sarmalının içinde bulacağını, Türkiye’nin sorunun tüm taraflarına sağduyu aşıladığını kaydetti.

Fidan, krizin yayılmasının önlenmesi gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: Aksi takdirde küresel düzeyde çok daha kötü gelişmelere tanık olabiliriz. “Bunu çözmenin tek yolu, ’67’nin sonu temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen, coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin devletinin hayata geçirilmesidir.”dedi.

‘Diğer ülkeler YPG ve FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımıyor’

Bakan Fidan, görüşmede terörle ilgili yorumlarında mevkidaşı Rasmussen ile fikir ayrılıkları bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi: Bizim terör örgütü olarak tanıdığımız YPG ve FETÖ’yü diğer ülkeler terör örgütü olarak tanımıyor. Aynı şekilde biz de onlara (Rasmussen) Filistin devletinin bir parçası ve devlet sistemi içerisinde siyasi bir parti olan Hamas’ı terör örgütü olarak tanımadığımızı söyledik.” söz konusu.

Bunun sivillerin öldürülmesinin kabul edildiği anlamına gelmediğini vurgulayan Fidan, “T Tam tersine başından beri kınadığımızı söyledik.”dedi.

mevkidaşı ile yaptıkları görüşmelerde diyaloğun sürdürülmesi ve her alanda iş birliğinin güçlendirilmesi yönündeki ortak iradeyi teyit ettiklerini belirten Fidan, terörle mücadele alanında Danimarka ile daha yakın çalışmak istediklerini söyledi.

Fidan, ittifakın gereği olarak savunma sanayii alanındaki işbirliklerini artırmaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Avrupa Birliği’ne (AB) katılım sürecimizi canlandırmak adına Danimarka’nın daha yapıcı bir tutum sergilemesini beklediğimizi ifade ettik.”dedi.

Bakan Fidan, Danimarka’nın sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik hayatına ciddi katkılar sağlayan Türk toplumunun, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.

‘Kutsala saygısızlık asla ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemelidir’

Fidan, Danimarka’nın Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara sahne olmasından son derece rahatsız olduklarının altını çizdi. “Kutsala saygısızlık asla ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemelidir. Bu tür provokasyonlara izin verilmemelidir. Bu provokatörlerin toplumsal barışı bozmasına, insanları birbirine kışkırtmasına seyirci kalmamalıyız.”değerlendirmesini yaptı.

Fidan, bu nefret suçunun önlenmesi ve faillerinin cezalandırılması için Danimarka’da mevzuat çalışması başlatıldığını hatırlatarak, bu çalışmayla ilgili bilgileri mevkidaşından aldığını belirtti.

Fidan, bu yasa tasarısında kutsal kitaplara yönelik saldırılara yönelik para ve 2 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü kaydetti. İstişare süreci tamamlanan bu tasarının bugün Danimarka parlamentosuna iletildiğini öğrenmekten memnuniyet duyuyoruz.” söz konusu.

Fidan, bu sürecin bir an önce tamamlanmasını umduklarını söyledi.

‘Bu zulme karşı sessiz kalamayız’

Fidan, mevkidaşı ile yaptıkları görüşmede Filistin’deki son gelişmeleri ele aldıklarını söyledi. “Bildiğiniz gibi Gazze’de 7 Ekim’den bu yana tam bir vahşet yaşanıyor. Bildiğiniz gibi Gazze’de çocuklar, hastalar, yaşlılar dahil herkesin acımasızca hedef alınması, hatta hastanelerin, camilerin, kiliselerin bombalanması bir vahşettir. İnsanlığa karşı suç.”“dedi.

Fidan, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu zulme karşı sessiz kalamayız. Vicdan sahibi, insan hayatına saygı duyan, insan haklarına gerçekten inanan herkesin bu vahşete ‘dur’ demesi gerekiyor. Ateşkes için çabalamalılar. İnsani yardımlar kesintisiz olarak Gazze’ye ulaşıyor. Gazze temiz.” “Sivillerin öldürülmesine sessiz kalanlar ve İsrail’in suçlarına kayıtsız şartsız destek verenler bu zulme ortak oluyor.”

Türkiye’nin hiçbir zaman zulme taraf olmadığını ve olmayacağını belirten Fidan, şöyle konuştu: “Bugün Filistinlilerin kendi topraklarından sürülmesine izin verenler, yarın hukuktan, insan haklarından söz edemeyecektir.”” söz konusu.

Fidan, bölgedeki Müslüman ülkelerin de Türkiye’nin garantörlük sisteminde aktif rol oynamasını dilediklerini belirtti. “İsrail ile Filistin arasında kalıcı ve sürdürülebilir barışın tesisi, küresel düzeyde diğer bazı sorunların çözümü için de bir başlangıç ​​ve umut teşkil edecektir.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu