İş

Avrupa Yatırım Bankası, HSBC ile ilk dijital pound tahvilini ihraç etti

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), BNP Paribas, HSBCve RBC Capital Markets ile ortaklaşa özel bir blockchain ağı aracılığıyla somilk dijital tahvilinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

EIB tarafından yapılan açıklamada, özel bir Blockchain ağında kayıtlı olan değişken faizli tahvilin 50 milyon sterlin değerinde olduğu belirtildi. EIB’nin dijital tahvili, bir tokenizasyon platformu olarak çalışan HSBC Orion aracılığıyla işlenecektir. Halka açık ve özel bir Blockchain ağındaki süreçlerin daha şeffaf bir ortamda gerçekleşeceği, dijital tahvilin yasal mülkiyet kaydının ise Blockchain ağında tutulacağı vurgulanıyor.

AYB, tahviller HSBCOrion ve Lüksemburg, RBC ve HSBC’de tutulan dijital menkul kıymetler hesaplarına kaydedilecektir. BNP ParibasMenkul Kıymetler Hizmetleri işinin, dijital tahvillere yatırım yapan mevcut müşteriler için de bir koruyucu olarak hareket edeceğini söyledi.

Avrupa Yatırım Bankası, dijital tahvil atılımı ile maliyetleri düşürerek satışları daha verimli hale getirmeyi ve gerçek zamanlı süreçler sunarak yatırımcılara fayda sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

AYB Başkan Yardımcısı Ricardo Mourinho Felix, finansta daha fazla yenilik yapma zamanının geldiğine inandıklarını söyledi. Felix, yeni finansal çalışmalarıyla bankanın küresel etki yaratabilecek projelere yatırım yapmak için ek sermaye elde edeceğini sözlerine ekledi.

Son yıllarda değeri artan yatırım çalışmalarının tokenizasyonu, HSBC’nin Orion platformunun devreye alınmasıyla yeni bir boyut kazandı. Bu sayede Blockchain teknolojisinin kullanımının yatırım işlerinin ihracatında maliyet, verimlilik ve şeffaflık açısından değerli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.

Author: Günay Caymaz

karesi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu