Ekonomi

Altın Madencileri Derneği Başkanı: Altın üretimini artırarak dışa bağımlılığı azaltabiliriz

Altın Madencileri Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, “Ülke olarak altın ithalatının önüne geçmek istiyorsak ithalatı kısıtlamak yetmez, üretimi artırmamız gerekiyor. Üretimi artırırsak hem dışa bağımlılığımızı azaltır hem de önemli bir tasarruf sağlayabiliriz” dedi. döviz miktarı.” sözünü kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın altın ithalatının cari açık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve döviz rezervlerini desteklemek amacıyla altın ithalatına “kota uygulaması” hazırladığı haberine ilişkin yazılı açıklama yapan Yılmaz, Türkiye’nin Geçen yıl altın ithalatı 21,6 milyar dolar iken, altın ihracatı 21,6 milyar dolara yükseldi. Altın ve kıymetli taş ithalatına 2023’ün ilk 6 ayında 9,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, 18,1 milyar dolar ödendiğini belirtti.

“Önemli miktarda döviz tasarrufu sağlayabiliriz”

Söz konusu dönemde cari açığın yaklaşık yarısının altın ithalatından kaynaklandığına işaret eden Yılmaz, “Ülke olarak altın ithalatının önüne geçmek istiyorsak ithalatı kısıtlamak yetmez, üretimi artırmamız gerekiyor. altın üreticileri, ülkemizin altın ihtiyacını karşılayacak ileri teknoloji, bilgi, birikim ve insan kaynağına sahipler.Üretimimizi artırırsak hem dışa bağımlılığımızı azaltabilir hem de önemli ölçüde döviz tasarrufu sağlayabiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Yılmaz, “Dahilde İşleme Rejimi kapsamındaki altın ithalatı kota uygulamasının dışında tutulup ihracatın aksamamasına çalışılmasına rağmen, ithalatın azalması, üretim ve ihracat için gerekli olan hammaddelerin kısıtlanması, Arzın talebi karşılamaya yetmemesi, altın fiyatlarını yurt dışından daha pahalı hale getirecektir.” terimini kullandı.

“Altın üretimini yılda 50 tona, ardından 100 tona çıkarabiliriz”

Türkiye’nin 40 ton altın üreterek 2,5 milyar dolar döviz tasarrufu sağladığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

“Altın madenciliğindeki avantajlarımızı iyi değerlendirebilir ve her yıl yurt dışından altın ithalatına ödediğimiz on milyarlarca doları ülkemizde yatırıma, üretime, istihdama, vergilendirmeye, ekonomik ve sosyal kalkınmaya dönüştürebiliriz. Altın madenciliği teşvik edilirse yatırımların bir an önce hayata geçmesi için gerekli yatırım ortamı sağlanıyor” diyen Altıncı, “Altın üretimini yılda 50 tona, ardından 100 tona çıkarabiliriz. Bu bir rüya değil, rasyonel bir gerçekliktir. Yeter ki biz üreticiler önünü açalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu