Haber

Akbelen’deki ağaçları kesen firma ile Orman Genel Müdürlüğü arasında 6 milyonluk protokol imzalandı.

Akbelen Ormanı’ndaki ağaçları kesmeye başlayan Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (YK Enerji) ile Limak Holding ve Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) arasında ‘Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü’ olduğu ortaya çıktı. Muğla’nın Milas ilçesindeki maden sahasını genişletmek amacıyla.

Protokole göre YK Güç, Amasya, Sivas ve Bingöl’e 3 yılda 1 milyon fidan dikimi için 6 milyon 100 bin lira ödemeyi taahhüt etti.

ANKA’da yer alan habere göre,Muğla’nın Milas ilçesindeki maden sahasını genişletmek için ağaç kesimine başlayan YK Güç ile Orman Genel Müdürlüğü arasında 18 Aralık 2019’da yapılan ‘Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü’ne göre firma sayısının 300’e ulaşması bekleniyor. 2020’de bin, 2021’de 300 bin ve 2022’de 400 bin. 3 yılda 1 milyon fidan dikimi için mali destek sağlamayı taahhüt etti.

Protokole göre, Orman Genel Müdürlüğü fidanları dikip 3 yıl boyunca fidanları koruyacak, şirket ise fidanların dikimi ve bakımı için Orman Genel Müdürlüğü’ne ödeme yapacak. Protokoldeki ödeme tablosuna göre firma 1 milyon fidan için 6 milyon 100 bin lira ödeyecekti. İşbirliği protokolünde şirketin Amasya’da dikilecek 390 bin fidan için 2 milyon 370 bin lira, Sivas’ta dikilecek 370 bin fidan için 2 milyon 260 bin lira, 240 bin fidan için ise 1 milyon 470 bin lira ödenmesi kararı yer alıyor. Bingöl’de dikilecek. .

LİMAK HOLDİNG PROTOKOL İMZALADI

Öte yandan YK Enerji’nin ortaklarından Limak Holding’in 2020 yılında Orman Genel Müdürlüğü ile ağaçlandırma iş birliği protokolü imzaladığı ortaya çıktı. Limak Holding’in faaliyet raporunda “2 milyon fidan” 2020 yılında imzalanan ‘Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü’ kapsamında 2022 yılı sonu itibari ile yurt genelinde dikilmiş olup, nihai hedef bu sayıyı 2025 yılı sonuna kadar 5 milyona çıkarmaktır.”

‘KESİLDİ VE 1 AĞAÇ EKİM YAPTIM 1 FİDANDAN 50 KAT DAHA FAZLA SERA GAZI EMEMİYOR’

Akbelen’de direnişe destek veren köylülerin avukatı İsmail Hakkı Atal, protokolü şöyle değerlendirdi:

Akbelen’de 760 bin metrekarelik alanda 300-350 bin civarında ağaç kesilecek. Ortada 180 yıllık ağaçlar var. Karbondioksit emisyonları açısından, kesilen bir ağacın sera gazlarını emme yeteneği, yeni dikilen bir fidanla aynı değildir. Yeni dikilen fidanın sera gazı emme yeteneği 30’da 1 civarındadır. Kestikleri 1 ağaç diktiği fidandan 50 kat daha fazla sera gazı emer ve iklimi düzenler. 1 fidan alırsa 20 yılda ağaç olur. Akbelen’deki orman doğal bir ormandır. Orada, sürgünleri taşı delen bir ağaç gördüm.”

‘Açtıkları çukurlara diktikleri fidan var mı?’

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı da protokole ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Açık ocak işletmeciliği yapan firmalar, Orman Genel Müdürlüğü’nün ilgili işletmesi ile protokol ve taahhütte bulunurlar. ‘Şu kadar ağaç kesilecek. Belli bir süre kesilen ağaçların artmasından dolayı Orman İşletmesi’nin kaybı. alanın ağaçlandırılması için gereken süre ve ağaçlandırma bedelleri şirket tarafından orman işletmesine ödenir. Bahsettiğiniz protokol bu ama Sekköy’den beri kömür çıkarmak için açılan eski çukurlarda fidan dikilip ağaçlandırılan yerler var mı nerelere fidan dikecekler açtıkları yer taş ocağı üst üste yığılıyorlar. kazdıkları kireçtaşı malzeme, bu malzeme kaya modülleridir.Kaya modüllerini yığarlar.1000 bin yıl sonra kayalar toprak olursa ve Allah onlara 1000 yıl ömür verirse diktikleri ormanı inşallah görürler.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu